torek, 28. julij 2009

Moj naslednji ´biznis´-

Zdaj sem ze kar tri tedne v cisto drugem svetu, v Aziji. No, v bistvu sem danes ze v Indiji. Ampak o tem pozneje.








In ena stvar, ki takoj pade v oci je hrana. Azija je prava pasa za oci, nos in brboncice.

Bolje receno ulicna hrana ali pa tudi take enostavne ´restavracije´ki jim tule v anglescini pravijo hawker stalls. Torej en vecji hodnik, skup zbita kuhna (no, standardi se zelo razlikujejo in tukaj verjetno se niso slisali za HACCP). Plasticne mize in stoli. Plasticni krozniki in kozarci. Servijete???? kaj pa je to?


Ampak hrana je bozanska. V Hong Kongu sicer prevladuje kitajska (iz vseh mogocih provinc), v Singapurju se mesa indijska, arabska, kitajska. Kuala Lumpur vsemu temu doda se malezijsko in nonya kuhinjo (ki je mesanica malezijske in kitajske). In se kaj bi se naslo. Vse kar poskusis je odlicno. In od vseh teh stojnic super disi. Izbrati pravo stojnico med mnozico? Tam, kjer je najvecja gneca.

V Kuala Lumpurju sem sla na kuharski tecaj, tako da lahko odprem osnovno verzijo ulicnega stanta.
Kuharski tecaj v bistvu vodi ena malezijka Ana, in njena sola se odvija vsak dan v enem tipicnem malezijskem domu, 12 kilometrov izven Kuala Lumpurja. No, tu se pozna, da delajo veliko z turisti, saj je standard cistosti kuhinje na nasi ravni:)
Ob 9.15 me je pobrala crna limuzina, nato pa smo sli po se stiri druge bodoce kuharje. Po dobre pol ure voznje smo prispeli na lokacijo. Res, moram priznat izjemno lepo urejeno. Ana, kot glavna sefica je sicer malezijka, muslimanka, ampak taka zelo odprtih nazorov.
Na jedilniku je bil danes Menu C. Poleg Ane, nam je pomagala kuhat se Saddiah, ki nam je vsako jed posebej demonstrirala, nato pa z budnim ocesom spremljala nase kuharske poskuse.

Tule je link na menu C in ostale menuje. da se vam bodo cedile sline.


Kuhali smo pa:


1. Otak otak - riba v zacinjeni omaki iz cilija, cesna in ingverja, podusena v baninem listu

2. Piscancji curry

3. Roti jala palacinke (take pri kateri moras imet posebno posodo z tremi sobami, da nardis take zanimive vzorce)
4. sladica Agar Agar Pandan.... - kroglica iz palmovega sladkorja, kokosa, v glutenskem ´rizu, poduseno v babaninem listu


Vse smo seveda tudi pojedli in .... bilo je s kruhom pomazano!

































a ha

sobota, 25. julij 2009

Dolarji

Avstralski, Novozelandski, Fiji, Hong Kong, Singapur....

Povsod samo dolarji.

Vceraj sem prispela v Kuala Lumpur. Po dveh mesecih potepanja juzno od ekvatorja in okusanja dveh azijskih velemest (Hong Kong in Singapur), sem koncno spet na valuti, ki se ne imenuje Dolar. V Maleziji imajo namrec Ringitt.....

Prav zanimivo je tole, ko gres iz drzave v drzavo, in menjas dolarje v dolarje. Fijiske v novozelandske. novozelandske v Avstralske.... Avstralske v Hong Kongske in tako dalje. Edino vrednost je povsod drugacna. Vrednost v primerjavi z Ameriskim dolarjem je taka, da jo najbolje odnese kanadski dolar, nato avstralski, singapurski in potem Novozenlandski, Fijiski in Hong Kong... od drzav, v katerih sem jaz bila.

Ali ste vedeli, da dandanes obstaja 26 drzav, kjer imajo se vedno dolarje. Recimo Bermuda, Bahami, Trinidad in Tobago, Namibija, Cookovi otoki, Belize itd... vsi ti niso imeli nic domisljije za kako domace eksoticno ime za svojo valuto, in so posvojili dolarje. No, te informacije najdes seveda na Wikipediji.

No in ko takole potujes se ti pocasi v denarnici nabirajo razlicni dolarji. In nastane zmesnjava, ce jih ne sortiras. Prides v lokal v Avstraliji, brskas med kovanci in hoces placas s Fijiskim dolarjem. Ampak avstralci ne padejo na finto:) Oblika in velikost kovancev je povsod drugacna, bankovci imajo pa vsi tipicne dolocene barve.

Na primer na Fijiju in Novi Zelandiji imajo na nekaterih bankovcih Britansko kraljico. V Hong Kongu obstajajo 4 uradne institucije (banke), ki lahko izdajajo bankovce... in vecinoma so na bankovcih naravne znamenitosti oz pomembne zgradbe (templji, muzeji, letalisce, most itd...).

No, danes se moram navadit na novo valuto. Ringitt.

nedelja, 19. julij 2009

En kratki Evropski fiks, prosim




Vam bom razkrila eno izmed zivljenskih ugotovitev, ki me je razsvetlila na tem potovanju.

Evropa je zakon.

Vsaj zame. Jaz ocitno potrebujem kulturne in zgodovinske stavbe. Potrebujem tlakovane ceste na momente in mesta z duso. Potrebujem nekajnadstropne stavbe, in zanimiva procelja. Potrebujem svoj Evropski fiks. No, nisem sicer vedela, da sem tako mocno v absitencni krizi, dokler danes nisem sla v Macau. To je se eno otocje, ki sedaj pase pod Kitajsko, pred leti je bil pa portugalska kolonija. In to se jim se danes pozna.

Macau ima namrec poleg kitajscine se portugalscino kot uradni jezik, vsi napisi so v obeh jezikih.

Macau tudi slisi na ime Kitajski Las Vegas. No, tu bom rekla, da se trudijo. Zgradili so nekaj hotelov, ki so vsi copy paste hotelov iz Las Vegasa v Ameriki. Recimo Wynn, pa MGM, Grand in Venetian. Ampak danes moj namen ni bil gledat hotele.

Kar jim stejem v velik plus je to, da so ohranili stare stavbe in jih celo obnavljajo. Tako ima celo mesto v centru (nisem sla dalec, ker sem prisla samo za slabe tri ure... smo imel ornk dez pa to) tak evropski pridih, kot ce bi se sprehajal po Portugalskem (verjetno, zal se nisem bila), vsekakor pa je men nostalgija udarila na italijanska mesta.
Sicer se vedno prevladujejo kitajske trgovine, kitajske restavracije... (in ja, tudi Mcdonalds, Starbucks in druga navlaka).. Ampak vse to je pomesano s evropsko arhitekturo in to da mestu cisto poseben car.

No, zakaj sem tako navdusena botruje dejstvo, da ze od Buenos Airesa gledam precej moderna mesta. Auckland, Brisbane, Sydney, Hong Kong.... V Avstraliji so si mesta kar podobna (no, Brisbane kopira Sydney, Hong Kong pa ima samo se 89 spomenisko zascitenih stavb, ter vec kot 7000 neboticnikov. Sydney se premore par kao starejsih zgradb (segajo v 1850), Brisbane jih nima niti za vzorec... Hong Kong je pa vse podrl in zdej se bojujejo arhitekti za tistih nekaj, ki so se ostale....

Zato, mi je bil Macau tako vsec. Poselili so ga ze v 16 stoletju portugalci in temo primerna je tudi arhitektura. In seveda cerkve, ki jih je kar veliko.

Macau ima seveda tudi kitajsko zgodovino in templje.

Fotke povejo vec kot 1000 besed....


















sobota, 18. julij 2009

Chungking Mansions, Hong Kong


Torej

. Hong Kong.

Ko isces poceni prenocisce v Hog Kongu, dobis vtis, da je edina opcija ena od razlicnih Guesthouse, ki se, zanimivo, vsi nahajajo na istem naslovu.

Nathan Road 36-44, Chungking Mansions.

Nathan Road je glavna ulica, kjer se dogaja vse, na Kowloon otocju, cez vodo od glavnega Hong Kong central otoka.

Ko isces poceni prenocisce, najdes kar nekaj guesthouses, ki se nahajajo na tem naslovu. Ker ne ves, kaj tale Mansions sploh je, zacnes brat opise kako priti do hotela ali hostla. In te vse mine.

Chunking Mansions je namrec ena kolobocija od stavbe, ki ima sicer samo 17 nadstropij, ampak ima tudi razlicne `buildings`. A, B C itd.. tja do F, torej 7 razlicnih vhodov, ki imajo vsak po 17 nadsropij. Cela stavba je mesanica trgovin, restavracij, prenocisc (baje jih je ene 80), menjalnic, imajo celo prav zaresno shopping mall. In seveda ko prides not, in isces vhode v stavbo, v kateri je tvoj hostel, se ti kar malce zmesa od vseh moznosti.

Vecina hostlov ima poseben opis, kako do njih. Ker naslovi so takile: 33-46 Nathan Road, Block A, Flat A2, Floor 14. In potem imajo se napisano, da si sprintaj naslov in ne podlezi vsem ´prijaznim´fantom, ki te bodo hoteli speljat v drug hostel. Ker bodo rekli, da tvojega hostla kao ni ´vec, al pa ti bodo prijateljsko pomagali najt pot do njega, in v labirintu, se bos znasel v cisto drugem koncu te zgradbe, oni pa bodo pobasali provizijo.

Po teh opisih, me je malo minilo da bi sla tja spat. sem malce pobrskala po http://www.booking.com/ in nasla za kar ugodno ceno hotel s 4 zvezdicami. Kar je najbolje, da sem dobila zastonj nadrgadnjo sobe in pristala v dvoposteljni za ceno enoposteljne.... jupi!

No, Chunkging Mansions so mesanica vsega. Imas import-export trgovine, trgovince z mobiteli, indijske restavracije, nocne klube, hostle.... not mrgoli mesanica vseh moznih narodnosti. Imajo celo spletno stran. Vsekakor zanimiva stavba, v kateri baje poleg vseh komercialnih enot, zivi se 4000 stanovalcev. Chungking Mansions imajo tudi slab sloves, da se not nahajajo zadrogiranci, kriminalci, ilegalni priseljenci itd...

http://www.chungking-mansions.hk/index.html

in tole je pozvetek iz Wikipedije: http://en.wikipedia.org/wiki/Chungking_Mansions

Maja

Tropski ciklon signal 8

Sedim v hotelski sobi, in gledam filme .. in cakam, da se vreme izboljsa.#
Vceraj so napovedali tropski ciklon signal 1. To pomeni, da se ciklon nahaja nekje v okolici 800 km od Hong Konga.

Cim se ciklon pribliza HK, objavijo Signal 3 (kar imamo trenutno ze cel dan), in ko zadeve postanejo resnejse, napovejo signal 8.

Ko je napovedan signal 8, se ustavi zivljenje v HK. Zaprejo sole, javne institucije spustijo uradnike domov (le ti pa grejo baje ponavadi zurat, namesto da bi sli domov poskrbet za varnost), promet se ustavi. Vremenarji priporocajo, da ostanemo doma oz v zaprtih prostorih, zapremo in zaklenemo okna, preverimo vrata, spranje itd. No, tako zdaj cakamo, al bojo napovedali signal 8 ali ne.

No, ko napovejo signal 9, je veter se mocnejsi in 10 pomeni hurikan nad Hong Kongom.


Vam povem, da je bilo zadnje dni tu prav posteno vroce. Saj stopinje niso nic visje kot v Lj... borih 33 stopinj. Ampak ko to zmesas z 88-95% vlaznostjo, je pa hudic. Stopis na cesto, naredis nekaj korakov.... in ze razmisljas, da bi bilo fajn met kake druge hlace na sebi. Ali pa rezervno majco za preoblect. In hodis po cesti in vsake 5 metrov skocis v bliznjo trgovino na malce hlajenja.

Vceraj zvecer ob desetih, je bilo se vedno 30 stopinj. Vlaznost na visku, tako da komaj dihas.

No, danes sem imela ´zmenek`z Esther, prijateljico od Michelle... je odpovedala ravno zaradi ciklona. Upa, da se bo do ponedeljka ciklon umiril in potem mi bo razkazala nocno zivljenje:)

In za jutri sem imela v nacrtu ogled Macau, ki je kitajski Las Vegas.... ampak ker je to otocje 1 uro stran po vodi od Hong Konga, bo to verjetno odpadlo. Ker ko je napoved ciklona, se ustavijo seveda tudi vsi vodni taxiji...

Ja. takle mamo, ce se potepamo po Aziji v monsunskem obdobju:)

petek, 17. julij 2009

tropski ciklon na vidiku

Lep pozdrav iz Hong Konga.

sem slisala da imate vrocino. No. tule, je bilo ob 22h zvecer se vedno 30 stopinj, 70% vlaznost.
Res je vroce, ko se potikas po ulicah in uletavas v vsako tadrugo trgovino (ja, na sreco so odprte ob desetih zvecer) na dozo klime, nato pa spet 10 metrov po cesti....

VROCE!!!!

no, in potem sem na internetu pogledala kaj bo jutri, in napovedujejo tropski ciklon.

Zabavno, ni kaj.

Bulletin issued at 22:18 HKT 17/Jul/2009AT 10 P.M. AT THE HONG KONG OBSERVATORY THE AIR TEMPERATURE

WAS 30 DEGREES CELSIUS AND THE RELATIVE HUMIDITY 68 PER
CENT.

PLEASE BE REMINDED THAT:

THE TROPICAL CYCLONE SIGNAL NO. 1 WAS ISSUED AT 10:15 P.M.
THE VERY HOT WEATHER WARNING IS NOW IN FORCE. HOT WEATHER
MIGHT CAUSE ADVERSE HEALTH EFFECTS. MEMBERS OF THE PUBLIC
SHOULD TAKE CARE TO AVOID HEATSTROKE.

četrtek, 9. julij 2009

Nov nacrt

Lep pozdrav, se vedno iz Avstralije



sicer lahko recem, da sem bolje:) Itak sem trdoziva.



Ne vem, ali sem dala Avstraliji sploh priloznost, ker sem prisla sem s takimi negativnimi obcutki, ki te primejo ko se tri mesece potikas okoli. Po treh mesecih sem imela poln kufer mojega kovcka, istih cunj, hostlov, letalisc. Ja, clovek se mora tud od 'dopusta' odpocit.



Hvala vsem za vzpodbudne mejle in sporocila. Itak je bila to samo faza. Lahko bi tudi ne napisala nic, in pocakala, da me negativna faza mine in potem spet poslala na blog par lepih fotk in bi bili vsi spet fous. Ja. Ampak to ni fora. To je nekaj, kar vecina popotnikov ne pove. Da pridejo taki momenti, ali dnevi, ko si zazelis svoje rutine in vsakdana.



No, sem zvedela tudi da imam kao nek sindrom zasicenosti. Da pride obdobje, ko eno stvar ponavljas (recimo gledas muzeje, cerkve... al pa da se potepas po plazah)... in na koncu te cisto nic vec ne potegne.



Vceraj sem se vrnila iz ene avstralske farme. Konji, kure, krave, prostrana farma s kenguruji, ne dela telefonski singal. Voda vre v litozelenznih posodah na ognjem, ki deluje 24/7. In tam je bilo koncno spet lepo. Morda zato, ker je bilo tako drugace. Mogoce zato, ker narava in tisina, ki te obdaja (no, ni tisina, ker slisis ptice pet, in kure kokodakat, in kenguruji tud spouscajo neke glasove) delujeta nekoliko pomirjujoce. In cas se kar ustavi. Na farmi se sicer ves cas nekaj dogaja, ampak farma si zasluzi poseben post.





No, jaz sem se pred farmo sprasevala, kaj naj nardim s tem potovanjem. Vedela sem samo, da domov se nocem, ker me bo ta faza minila. Avstralija me nekako ni potegnila (zal, ceprav je lepa dezela) in sem prestavila par letov in grem v torek naprej v Hong Kong. Imam sicer plan za naprej in po trenutnem navdihu, sem si zazelela taprave historical destinacije (ne tako kot v avstraliji, kjer je hostorical vse kar ima 100 let).


Sem se zelo sprasevala al s tem dajem vtis sebi in drugim, da sem mevza? razvajena? pol sem si pa rekla, da je itak moje potovanje. Da je moj dnar in moj cas... in ce hocem jaz it se mal v ta pravi historical kraj in se imet fino na enem mestu, potem bo to pac nekje v Evropi.... sem kolebala med Rimom in Barcelono... in se odlocila, da bom se mal nadgradila spanscino in potem je padla Barcelona:)



Ampak v Indijo koromandijo se vedno grem, ker tam me caka baje najhujsu kulturni sok:)



Maja

sobota, 4. julij 2009

Ko se ti na pol poti zastrika


Takle mamo je rekel Zrnec enkrat v neki oddaji..


Ampak me je izraz zabaval.


Takle mamo, je rekla Maja, ki se ze zadnjih 10 dni sprasuje kaj je narobe.

Na Fijiju sem se imela odlicno, odkar sem pa prisla v Avstralijo pa se ne znajdem lih najbolje. Prvic se mi je zgodilo, da se mi ne da iskat nove druzbe. Ne da se mi zacet pogovora z neznanci in se pogovarjat o tem, kam kdo potuje, koliko casa potuje, kje je bil in kam gre.


Ne da se mi gledat znamenitosti. Ja, grozna sem.

Ampak po Fijiju lahko recem, da me tud plaze ne zanimajo vec. Mesta v Avstraliji so si zelo podobna, lepo urejena, cista, z priblizno podobnim aranzmajem. Ah. Tako da me cisto nic vec ne impresionira. KAJ ZA VRAGA JE NAROBE Z MANO???



Vam povem tule v Avstraliji so prav hecni. Vsaka stavba, ki ima nekaj vec kot 100 let, dobi nalepko ´historic´in potem je cel cirkus okol tega kako je stavba super stara in znamenita. Mogoce sem samo prevec razvajena od Evrope? Kjer historic dejansko pomeni stoletja zgodovine in to ni samo ena stavba, ki se sramezljivo skriva med steklenimi neboticniki.


V Argentini sem spoznala enega takega popotnika mojih let. Spoznala sva se preko enga sosolca v Buenos Airesu, in potem po nakljucju oba pristala na istem busu proti Mendozi, Sem bila kar vesela, da bom imela druzbo. No, se je izkazalo, da je bil James sit vseh popotovanj (je ze pri 25tih naredil vecmesecno potovanje po svetu) in da se mu je zdelo brezveze iskat nove znance. No, jaz sem bila takrat se polna prvih vtisov velikega potovanja in novih obrazov, in se mi je zdel fant malce zamorjen. Nisem cisto razumela kaj mu je. Ha. Pa sem danes cisto na istem.



Danes je tocno 3 mesece mojega potovanja.


To pomeni 90 dni (okvirno) potepanja.

90 dni zivljenja v enem kovcku.



  • 1 par novih kavbolk (dvojne so se mi pa ze strgale)

  • 5 parov novih cevljev (vstete japanke, dvojne superge, eni navadni cevlji, ki so ostali na Fijiju po pomoti, eni lepsi sandali (ki se niso doziveli premiere).

  • en nov gsm aparat (slovenska Nokia me je pustila na cedilu po manj kot enem letu uporabe!!!)

  • 6 tednov ucenja spanscine

  • 10 letalskih poletov

  • 5 busov, 3 x vlak (do danes)

  • 4 x ladjica (na Fijiju seveda)

  • 8 hostlov & hotelov ( o katerih mislim enkrat narest posebno porocilo)

  • ena garsonjera

  • nekaj izkusenj z spanjem pri prijateljih, znancih oz nakljucnih ljudeh preko interneta

  • ne vem koliko razlicnih obrokov hrane... no, vam povem, da jem trikrat na dan v povprecju, tako da si zracunajte

  • nisem stela, ampak mislim da sem ze presegla 1000+ fotografij na svojem digitalcu

  • 50+ novih ´prijateljev´. Delam namrec spisek. Ampak v to niso vsteti se vsi ostali ljudje, ki sem jih bezno spoznala in se malce pogovarjala....

Pa smo sele na polovici poti.


No, in tako se zadnje dni nekaj smilim sama sebi in se sprasujem, kaj naj naredim.


Napisala sem si nekaj ugotovitev o sebi, o katerih boste slisali v (upam da bo nekoc ugledala luc sveta) knjigi. Vam namignem samo, kdor si zeli bit na samotnem otoku s palmo in kokosom... naj dvakrat premisli.


in NE! Nisem vrgla puske v koruzo in ne bom se prisla domov:)


Sem se pogovorila sama s sabo, in na sreco lahko predebatirala svoj brainstorming z eno frendico, ki me je ravno ob pravem casu pokontaktirala po skypu. Imam nov plan. JUHU!


ja, boste ze zvedl no!!


Maja











četrtek, 2. julij 2009

Fiji - real life za turkizno zaveso

Zgodb iz Fijija imam se kar nekaj na zalogi, ampak o tem kasneje...

Bom pa napisala 20 stvari, ki sem jih opazila ali slisala o Fijiju, ki se ti vtisnejo v spomin.

1. Fiji sestavlja cca 333 otokov, od tega je 106 poseljenih, ostali pa so za image
2. Imajo militaristicno oblast in novih volitev ne bo se vse do leta 2012....
3. na Zahodnih otokih pravijo, da jih politika ne zanima, vazno da pridejo turisti.
4. Rugby je sport numero uno... sicer Fiji rugby tim ni ravno najbolj v formi, kar sem na lastne oci videla na rugby tekmi proto Novi Zelandiji... AMPAK stadion je bil kr poln
5. sofer kombija John, ki vozi na enega od otokov zasluzi 100 Fiji dolarjev na teden,. bruto. Drzava mu pobere 12 % davka. Zdravstvenega zavarovanja nima, doma ima vrt, in ko ima prazen kombi, pobere stoparje (ki ni nujno da ravno stopajo.. lahko da cakajo na bus, ampak John ustavi, vprasa ce jih pelje, poem se kako minuto pogajajo (govorimo seveda o tujcih... za domacine je cena 50 centov), in ... no John nalozi ´deset ljudi v kombi za 10p dolarjev in majhen 15 minutni ovinek na poti... njemu to pomeni 10% vec tedenskega prihodka, ampak to je vse ´tajno´
6. na Fijiju za turiste ni nic odvec. Potrebujes taksi? drug hotel? trgovino? rum? telefonsko karico? ti prestavimo let in odpovemo tvoje nadaljne projekte, samo ce ostanes tu:)
vse ti uredijo. Vsi turisticni delavci imajo nekje prijatelje v drugem resortu, vse je ena mala mafija... vmes si potalajo provizijo, nisem ugotovila kdo tocno jo placa. Cene za turiste so itak navite (glede na to, kolk zaracunajo za taksi prevoz v Nadiju za 5 minut voznje), ampak se vedno v mejah normale.
7. Fijijci so prijazni. In to resnicno. Ves cas se smejijo, in skrbijo da ti je udobno. In kar je ful zanimivo... vsi si zapomnijo tvoje ime in te ves cas klicejo po imenu. Tako naredjo res vtis domacnosti. Ne vem kako je v fancy resortih, kjer en Bure (vila) stane 400 Fiji dolarjev na noc... tam je namrec turisticnim delavcem prepovedano se druzit s turisti.
8. Alkohol zna bit problem. Sploh na malih otokih, kjer se nic ne dogaja. Sem videla na lastne oci, kako se lahko cel dan (no, bilo je slabo vreme tri dni zapored in niso mogli izvest nobenega izleta) nalivajo z rumom in pivom...
9. Fiji time... to je izraz, da ne kompliciraj in ne paniciraj, ti turist iz Evrope ali Amerike, ker se bo vse uredilo. Mogoce ne to minuto, ampak v doglednem casu:). Fiji time pomeni, da ce smo zmenjeni, da bomo sli cez pet minut, bomo sli v naslednjih 15-20 minutah... ampak nic ne bomo zamudili.
10. Fiji organizacija je tud posebna. Je organizirano vse in nic hkrati. Na enih otokih (fancy resprtih) imajo organizirano vse po dolocenih planih. Na drugih (Mana), je vse bolj po domace... sploh ce organizacijo prevzame Bosco...takrat so stvari kr zgodijo. Gremo ribarit, na rugby tekmo, se ga zapit v eno sobo (ko dezuje tri dni zapored), trikrat prestavimo catsaway izlet, ker je slabo vreme... organizira island night z plesalci, ker pac ni drugega v planu.
11. Fiji je ekonomsko bolj na psu. Turisti sicer prinesejo denar, ampak delavci ne zasluzijo dovolj. Vsi gojijo doma zelenjavo in par kur, da imajo za sproti.
12. Sole v vaseh se delno financirajo iz drzavnega denarja, delno pa dobijo donacije od kakih dobrih ljudi in vsake toliko od turistov, ki radevolje prispevajo 10 dolarjev.. za nas bagatela, za njih pa lepa vsota.
13. Najbolj pogosta beseda na Fijiju je BULA. V bistvu je to pozdrav (Zivjo), zahvala (ceprav uradna beseda za hvala je ´vinaka´) in vse ostalo. Preberes v vodicih, da bos imel te besede na koncu ze poln kufer. Dobesedno. Imajo prav. Na koncu o Bula ze sanjas, saj jo uporabijo tocno v vsakem stavku, mogoce celo vec kot enkrat.
14. Nacionalna pijaca vase in nase mladosti je (poleg Fiji Bitter piva) je ´kava´. Kava je ´zvarek´ iz ene rastline, ki rahlo zadane. V resnici je to takale motna brozga, ki jo zmesajo v posebni leseni posodi (ima ime, ampak sem pozabila) z vodo. V posebno nogavico zmecejo posusen prah te rastline, in potem to vrzejo v vodo in mesajo, in ozemajo in mesajo in ozemajo. Po ene pol ure ozemanja nogavice, je kava nared. Ampak za popit kavo, je potrebna spet posebna kulturna procedura. Vsi obiskovalci se usedejo v krog, na celu je poglavar, potem dolocijo se posebnega gosta (ki dobi prvi svojo skodelico). Potem naredijo poseben obred, v katerem se zahvalijo za vse in nato glavni raznesevalec ´kave´hodi od gosta do gosta in nosi polno skodelico in vraca prazno in gre po novo porcijo. Ko prides na vrsto, moras ploskniti z rokama in reci Bula. Spijes svojo porcijo do dna in vsi ostali trikrat plosknejo in recejo `Mada`, kar pomeni `prazen´. Glavni ´natakar vzame skodelico in jo spet napolni za naslednega gosta. Ker je to poseben kulturni dogodek, ne smes ne vstat, ne it na wc, in nujno moras do dna spit svojo kavo. Ki je by the way izjemno zanic:(



To so bili vtisi iz Fijija, ko pogledas za zaveso palm in kokosa:)

reporterka Maja