sreda, 25. november 2009

BARCELONA je YES!




Dobila sluzbo.STOP.
selim se 6.12. STOP
Zacnem 9.12 STOP

No, so mi rekli prijatelji, da so vedl da bo.... nisem vedela, da imam okol sebe same jasnovidce:)

torek, 17. november 2009

Baby it's hot outside


Dober dan..... pozdravljam vas iz Munchna, kjer je 17. novembra 2009 lepih 18 stopinj s soncem!

Pa sem se prejsnji teden hvalila, da je v Barceloni 18 stopinj in kako zelo si zelim tam zivet...

Ja, odkar se nisem javila na blog, sploh nisem pocivala. 


Moja uradno potovanje se je zakljucilo 1. oktobra. 
Vrnila sem se v Munchen in sla direktno na Oktoberfest. Kjer sem skoraj dobesedno ostala vse do nedelje, ko so se poslovili tudi obiski.  


Nato pa sem sla za dva tedna v Ljubljano, nato spet v Barcelono na en razgovor za sluzbo, nazaj v Munchen, spakirat v enem dnevu in na letalo do New Yorka. Tam sem spremljala Marie na njenem pohodu na NYC Maraton, pa se skok v Boston k Speli. Nato spet nazaj v Munchen, in ko sem ze mislila, da bom si malce oddahnila, dobim spet klic iz Barcelone, ce pridem se na zadnji krog za sluzbo....  sem sla jasno.

No, lahko povem, da cakam na finalni izbor za job v Barceloni, kjer bi me oni radi kao muy rapido, potem mi pa v isti sapi povejo, da imam se protikandidatko. Pa ce bi morda lahko ze kr novembra zacela (zadnji krog sem imela pa 12.11, s tem da na danasnji dan se ni NIC novic), ampak da povedali mi bodo pa ta teden. No... muy rapido po spansko se ze dici v vsem svojem sijaju....


Lahko recem, da danes sele zares pocivam (ja, iz Barcelone sem prisla v M. nato pa za vikend inkognito v Ljubljano) in se pocasi postavljam na normalni zivljenski tempo.  

Se bom potrudila pa objavila kake fotke maratona (ne, nisem jaz tekla :)), pa se kak blog bo padel....

Maja








nedelja, 27. september 2009

in potem vse tiho je bilo

Ja, je Murka prisla v London, potem mpa v Barcelono. In vceraj je , po 4 tednih Barcelone, paelle, prsuta, oliv, sladoleda, Gaudija..... prispela v Rim:)

No, kot vidite, me je Evropa cist utisala, v smislu, da se mi na blog sploh ni dalo vec pisat.

je pa moje potovanje pri koncu. V cetrtek odletim v Munchen in potem je uradno 6 mesecnega potepanja konec.
No, sicer imam seveda nacrte za naprej. Ne bi bila jaz, ce bi zdej po vsem potepanju lahko obticala pri miru in cicala doma pred kaminom... naslednji potep je v Ljubljano:)

tako da se kmalu vidimo v zivo! Zabelezite si soboto 17.oktobra, ko bo spet cas za zur. Lokacija in ura bo objavljena naknadno, ko uskladim nekatere opcije.

Pozdrav!
Maja

sobota, 29. avgust 2009

Nazaj v Evropi

Evo me. Nazaj v Evropi.

O Indiji koromandiji bom pisala posebej, lahko pa povzamem danasnje obcutke takole:

sem v Londonu in .....

  • cist sem vzhicena!!

    kako je cisto!
    ljudje ne tezijo (no ne ponujajo svojih uslug al pa od bratranca trgovine s svilo, pa od strica trgovine s cajem, pa spominkov, pa roz pa vsega kar definitno ne rabis..., ne sprasujejo kdo si in kaj si... )
    lahko se sama sprehajam po cesti in ni nobenega problema, noben ne bulji vame in noben se mi ne nalepi in mi ne sledi vnedogled in hoce bit moj frend
    lahko mam oblecene evropske cunje in me noben cudno ne gleda
    lahko pijem vodo iz pipe!!!
    ni guzve na cesti,. vozniki ne hupajo, urejeni busi in podzemna
    nobenega dreka na cesti (kravjega, pasjega, macjega, kozjega, cloveskega)
    lepe zgradbe!!!!!
    plocniki!!!

ha ha ha....sej vem, se zdi smesno, ampak po enmu mescu Indije, kjer je zivo nasprotje vsega kar sem gor napisala... je tule cista MILINA!!!

zdej grem pa na eno evropsko kavo:)

sreda, 19. avgust 2009

Riz a la Bounty

Danes objavljam en recept za hudo dober riz (zraven seveda pasejo priloge oz glavne jedi)....

Kokosov riz:

skuhas riz (najboljsi je Basmati)

na olju poprazis:
  • zlicko gorcicnih semen (celih)
  • 2 sveza rdeca cilija (narezes na ene 4 vecje kose)
  • pescico svezih listov curryja
  • malce sveze kumine
  • klicnki
  • malce svezega cimeta (par kosckov)
  • rozine
  • orescke (najboljsi so cashewnuts)
  • dodas svez naseckan kokos
(ne vem kako pride z kokosovo moko, ampak svez je garantirano najboljsi)
zmesas in popeces

  • nato na koncu dodas skuhan riz, zmesas vse skup

voila, posterez s potresenim svezim koriandrom.

Zraven pasejo razne indijske omakce, vegetarianske in verjetno tudi mesne.....

Okus riza je kot bi jedel Bounty cokolado brez cokloade.... mmmmm

pa dober tek

ponedeljek, 17. avgust 2009

iz tocke A v tocko B - najenejsa varianta

Danes eno razmisljanje o letalskih kartah. Oziroma o tem, kako priti iz tocke A v tocko B, ce imas:



a) malo denarja in veliko casa

b) malce vec denarja in se vedno kr precej casa

c) omejno denarja in na voljo samo vikend

d) imas to sreco, da tvojo letalsko karto placa tvoj delodajalec (ki te seveda posilja na poslovni sestanek in ne uzivat, ampak ti se vedno najdes cas za vecerni sprehod po novem kraju in srkas energijo v spremembi okolja)



Ko sem bila se mlajsa, tam v osemdesetih, je bl nakup letalske vreden celo premozenje. Sploh ce si z letalom sel na dopust. Poleg tega si moral karto kupiti preko agencije, dobil si papirnato karto in bognedaj da si ta zlata vreden papir zgubil.



V osemdesetih smo v nasi familiji kar dosti potovali, za kar sem mojim starsem izjemno hvalezna. Pokazali so mi kar nekaj Evrope, vse z avtom in sotorom. Ce se pav spomnim, si hotelov in restavracij nismo mogli privosciti, ampak videla sem veliko. Italijo dol do Neaplja, Nizozemsko, Lichtenstein, Luksemburg, Finsko, Svedsko, Prago, Varsavo, ex Yu, Nemcijo... seveda da ne omenjam bliznjih sosedov Avstrije in morja na Hrvaskem.

Ampak nasa potovanja so bila simpl. Napokali smo stvari v avto, napekli snicle in pohanega piscanca, nakupili konzerve, mali prenosni kuhalnik, sotor in smo sli. In bilo je prav fino in prevozili smo na tisoce kilometrov po evropskih cestah.
Dandanes je na voljo poplava ponudb letalskih prevozov, ki so nam priblizaloe mnoge destinacije. Agencije ne potrebjemo vec, saj lahko najbolj ugodno ponudbo ta hip(ker naslednji hip je lahko cen a ze drugacna) najdemo sami na netu.

Nekaj srfanja po netu, klik, klik.... kreditna kartica, klik in imas svojo elektronsko karto.


Jaz sem ze naredila pravi doktorat iz iskanja cenovno ugodnih letalskih kart in hotelov.


Moje top linki so:
  • http://www.skyscanner.net/ - najde vs mozne kombinacije letalskih povezv in vkljucuje tudi nizkcenovne prevoznike
  • http://www.orbitz.com/ - m je navduseval predvsem dokler je bil dolar nizko, sedaj pa e je malo pokvaril... ne najde vec najcenejsih moznosti
  • http://www.bookingbuddy.com/ - kjer te povze na druge iskalce (expedia, travelocity, cheap o air, priceline).... ampak tele se vse hvalijo z nizkimi cenami, pa to ne drzi vedno.



in seveda vsemogocen http://www.hostelworld.com/ za hostle..



No in ko takole brskam za kartami, ne morem mimo evropskih nizkocenivnih letalskih prevoznikov. Saj veste, kako smo bili navduseni nad ponudbami od Ryanair, pa Easyjet ko so oglasevali smesne cene poletov za 1 dolar, ali evro ali funt... saj ni vazno.... 9 million seats for only 1 euro......!!


In potem si ze zacel planirati vikend v Londonu... ali pa Parizu.. ali pa kako drugo destinacijo. A so se sanje razblinile, ko se je zacel nakup... 1 evro karta, potem pa 30 eurov taksa v eno smer, pa 40 eur taksa v drugo smer... in karta ni bila vec smesno poceni. Se vedno ceneje kot z velikimi letalskimi firmami.


No, potem so prisla nova pravila oglasevanja. Da je treba oglasevati polno ceno, torej karto plus takse. in tako se vedno najdemo oglase, London v Spanijo za 21 funtov (Easyjet, ponudba na njihovi spletni strani danes). Ampak, to je cena za v eno smer. In vkljucuje takse. Ampak na koncu, te taka lahko vseeno stane tja do 80 funtov. Kje so cake?

No, prva caka je ta (primer je Easyjet, ker nimajo vsi nizkocenovci tako veliko ´presenecenj´), da za 21 funtov lahko letis samo v eno smer. In samo ob dolocenih dnevih in dolocenih urah. Potem isces polet nazaj, te cene ni vec na voljo. Cena sicer vsebuje takse, jupi:)
se ze veselis in kliknes na naslednjo stran. Dobis ponudbo za dodatno zavarovanje 9 funtov, speedy booking 8 funtov v vsako smer (z ciljem, da se lahko zagrebes za taboljse sedeze), 8 funtov za prtljago v vsako smer (ker zastonj je samo rocna prtljaga), 2.65 funta za kerozin..... tako prides na koncu recimo na 86 funtov in si reces ok... naj jim bo.. klik, klik... hoces placat. Na voljo je kreditna, debit, visa elektron, ... ha. Caka cist na koncu ti sporoca, da ce zelis placati z Maestro ali Dinersom te to stane 6.95 funta (WTF!!!), Visa elektron in Maestro je 2.95 funta... Koncni rezultat je lahko zelo blizuu 100 funtov, pa do Londona se prisel nisi....

Niso vsz nizkocenovci takile.. nekateri vkljucijo v ceno prvi kovcek do 20 kg in ne morijo z dodatnimi skritimi stroski (razen za kerozin).

Eno stvar je se potrebno nujno preveriti ko kupujes nizkocenovno letalsko karto. Kje letalo pristane. Ker Barcelona ima na primer letalisce Girona, ki je kar 100 km stran, Londonlov Stansed tudi ni najbilizji.... Najbolj posrecen primer se je zgodil lani, ko je en moj kandidat kupoval karto za Oslo, da bo sel na razgovor in je Easyjet objavil, da leti v Oslo. No, se je izkazalo, da leti na letalisce, ki je dve uri stran od mesta.

Lahko vseeno recem, da sdem vesela, da so se pojavili nizkocenovni prevozniki. SUPER bi bilo, ce bi kateri od njih ponudil poceni prevoz Ljubljana Munchen. To se cakamo.....

petek, 14. avgust 2009

eno ribico bi.....

Hong Kong.... kje pa drugje:)





Feng Shui na straniscu




Najlepsi javni wc na mojem potovanju.

Lokacija: Hong Kong, the Peak



ponedeljek, 3. avgust 2009

Za po kosilu


Zrezki... Argentina seveda!











Slatkisi... Little India, Singapore































Cheviche po peruansko, Peruanska restavracija v Buenos Airesu....









2. Satay na palcki, piscancji levo, krava desno. Poleg pase se omaka iz peanuts (se opravicujem, ker se v tem trenutku ne spomnim slovenske besede... jao)


Lokacija: hawker stant, Kuala Lumpur





















3. Tole je : Strawbery Long island Ice tea - The ultimate lady killa....
Lokacija: Bar 21, Kuala Lumpur


Okus: ciste jagode zmiksane z ledom. Alkohol je pa verjetno izhlapel ...






torek, 28. julij 2009

Moj naslednji ´biznis´-

Zdaj sem ze kar tri tedne v cisto drugem svetu, v Aziji. No, v bistvu sem danes ze v Indiji. Ampak o tem pozneje.








In ena stvar, ki takoj pade v oci je hrana. Azija je prava pasa za oci, nos in brboncice.

Bolje receno ulicna hrana ali pa tudi take enostavne ´restavracije´ki jim tule v anglescini pravijo hawker stalls. Torej en vecji hodnik, skup zbita kuhna (no, standardi se zelo razlikujejo in tukaj verjetno se niso slisali za HACCP). Plasticne mize in stoli. Plasticni krozniki in kozarci. Servijete???? kaj pa je to?


Ampak hrana je bozanska. V Hong Kongu sicer prevladuje kitajska (iz vseh mogocih provinc), v Singapurju se mesa indijska, arabska, kitajska. Kuala Lumpur vsemu temu doda se malezijsko in nonya kuhinjo (ki je mesanica malezijske in kitajske). In se kaj bi se naslo. Vse kar poskusis je odlicno. In od vseh teh stojnic super disi. Izbrati pravo stojnico med mnozico? Tam, kjer je najvecja gneca.

V Kuala Lumpurju sem sla na kuharski tecaj, tako da lahko odprem osnovno verzijo ulicnega stanta.
Kuharski tecaj v bistvu vodi ena malezijka Ana, in njena sola se odvija vsak dan v enem tipicnem malezijskem domu, 12 kilometrov izven Kuala Lumpurja. No, tu se pozna, da delajo veliko z turisti, saj je standard cistosti kuhinje na nasi ravni:)
Ob 9.15 me je pobrala crna limuzina, nato pa smo sli po se stiri druge bodoce kuharje. Po dobre pol ure voznje smo prispeli na lokacijo. Res, moram priznat izjemno lepo urejeno. Ana, kot glavna sefica je sicer malezijka, muslimanka, ampak taka zelo odprtih nazorov.
Na jedilniku je bil danes Menu C. Poleg Ane, nam je pomagala kuhat se Saddiah, ki nam je vsako jed posebej demonstrirala, nato pa z budnim ocesom spremljala nase kuharske poskuse.

Tule je link na menu C in ostale menuje. da se vam bodo cedile sline.


Kuhali smo pa:


1. Otak otak - riba v zacinjeni omaki iz cilija, cesna in ingverja, podusena v baninem listu

2. Piscancji curry

3. Roti jala palacinke (take pri kateri moras imet posebno posodo z tremi sobami, da nardis take zanimive vzorce)
4. sladica Agar Agar Pandan.... - kroglica iz palmovega sladkorja, kokosa, v glutenskem ´rizu, poduseno v babaninem listu


Vse smo seveda tudi pojedli in .... bilo je s kruhom pomazano!

































a ha

sobota, 25. julij 2009

Dolarji

Avstralski, Novozelandski, Fiji, Hong Kong, Singapur....

Povsod samo dolarji.

Vceraj sem prispela v Kuala Lumpur. Po dveh mesecih potepanja juzno od ekvatorja in okusanja dveh azijskih velemest (Hong Kong in Singapur), sem koncno spet na valuti, ki se ne imenuje Dolar. V Maleziji imajo namrec Ringitt.....

Prav zanimivo je tole, ko gres iz drzave v drzavo, in menjas dolarje v dolarje. Fijiske v novozelandske. novozelandske v Avstralske.... Avstralske v Hong Kongske in tako dalje. Edino vrednost je povsod drugacna. Vrednost v primerjavi z Ameriskim dolarjem je taka, da jo najbolje odnese kanadski dolar, nato avstralski, singapurski in potem Novozenlandski, Fijiski in Hong Kong... od drzav, v katerih sem jaz bila.

Ali ste vedeli, da dandanes obstaja 26 drzav, kjer imajo se vedno dolarje. Recimo Bermuda, Bahami, Trinidad in Tobago, Namibija, Cookovi otoki, Belize itd... vsi ti niso imeli nic domisljije za kako domace eksoticno ime za svojo valuto, in so posvojili dolarje. No, te informacije najdes seveda na Wikipediji.

No in ko takole potujes se ti pocasi v denarnici nabirajo razlicni dolarji. In nastane zmesnjava, ce jih ne sortiras. Prides v lokal v Avstraliji, brskas med kovanci in hoces placas s Fijiskim dolarjem. Ampak avstralci ne padejo na finto:) Oblika in velikost kovancev je povsod drugacna, bankovci imajo pa vsi tipicne dolocene barve.

Na primer na Fijiju in Novi Zelandiji imajo na nekaterih bankovcih Britansko kraljico. V Hong Kongu obstajajo 4 uradne institucije (banke), ki lahko izdajajo bankovce... in vecinoma so na bankovcih naravne znamenitosti oz pomembne zgradbe (templji, muzeji, letalisce, most itd...).

No, danes se moram navadit na novo valuto. Ringitt.

nedelja, 19. julij 2009

En kratki Evropski fiks, prosim




Vam bom razkrila eno izmed zivljenskih ugotovitev, ki me je razsvetlila na tem potovanju.

Evropa je zakon.

Vsaj zame. Jaz ocitno potrebujem kulturne in zgodovinske stavbe. Potrebujem tlakovane ceste na momente in mesta z duso. Potrebujem nekajnadstropne stavbe, in zanimiva procelja. Potrebujem svoj Evropski fiks. No, nisem sicer vedela, da sem tako mocno v absitencni krizi, dokler danes nisem sla v Macau. To je se eno otocje, ki sedaj pase pod Kitajsko, pred leti je bil pa portugalska kolonija. In to se jim se danes pozna.

Macau ima namrec poleg kitajscine se portugalscino kot uradni jezik, vsi napisi so v obeh jezikih.

Macau tudi slisi na ime Kitajski Las Vegas. No, tu bom rekla, da se trudijo. Zgradili so nekaj hotelov, ki so vsi copy paste hotelov iz Las Vegasa v Ameriki. Recimo Wynn, pa MGM, Grand in Venetian. Ampak danes moj namen ni bil gledat hotele.

Kar jim stejem v velik plus je to, da so ohranili stare stavbe in jih celo obnavljajo. Tako ima celo mesto v centru (nisem sla dalec, ker sem prisla samo za slabe tri ure... smo imel ornk dez pa to) tak evropski pridih, kot ce bi se sprehajal po Portugalskem (verjetno, zal se nisem bila), vsekakor pa je men nostalgija udarila na italijanska mesta.
Sicer se vedno prevladujejo kitajske trgovine, kitajske restavracije... (in ja, tudi Mcdonalds, Starbucks in druga navlaka).. Ampak vse to je pomesano s evropsko arhitekturo in to da mestu cisto poseben car.

No, zakaj sem tako navdusena botruje dejstvo, da ze od Buenos Airesa gledam precej moderna mesta. Auckland, Brisbane, Sydney, Hong Kong.... V Avstraliji so si mesta kar podobna (no, Brisbane kopira Sydney, Hong Kong pa ima samo se 89 spomenisko zascitenih stavb, ter vec kot 7000 neboticnikov. Sydney se premore par kao starejsih zgradb (segajo v 1850), Brisbane jih nima niti za vzorec... Hong Kong je pa vse podrl in zdej se bojujejo arhitekti za tistih nekaj, ki so se ostale....

Zato, mi je bil Macau tako vsec. Poselili so ga ze v 16 stoletju portugalci in temo primerna je tudi arhitektura. In seveda cerkve, ki jih je kar veliko.

Macau ima seveda tudi kitajsko zgodovino in templje.

Fotke povejo vec kot 1000 besed....


















sobota, 18. julij 2009

Chungking Mansions, Hong Kong


Torej

. Hong Kong.

Ko isces poceni prenocisce v Hog Kongu, dobis vtis, da je edina opcija ena od razlicnih Guesthouse, ki se, zanimivo, vsi nahajajo na istem naslovu.

Nathan Road 36-44, Chungking Mansions.

Nathan Road je glavna ulica, kjer se dogaja vse, na Kowloon otocju, cez vodo od glavnega Hong Kong central otoka.

Ko isces poceni prenocisce, najdes kar nekaj guesthouses, ki se nahajajo na tem naslovu. Ker ne ves, kaj tale Mansions sploh je, zacnes brat opise kako priti do hotela ali hostla. In te vse mine.

Chunking Mansions je namrec ena kolobocija od stavbe, ki ima sicer samo 17 nadstropij, ampak ima tudi razlicne `buildings`. A, B C itd.. tja do F, torej 7 razlicnih vhodov, ki imajo vsak po 17 nadsropij. Cela stavba je mesanica trgovin, restavracij, prenocisc (baje jih je ene 80), menjalnic, imajo celo prav zaresno shopping mall. In seveda ko prides not, in isces vhode v stavbo, v kateri je tvoj hostel, se ti kar malce zmesa od vseh moznosti.

Vecina hostlov ima poseben opis, kako do njih. Ker naslovi so takile: 33-46 Nathan Road, Block A, Flat A2, Floor 14. In potem imajo se napisano, da si sprintaj naslov in ne podlezi vsem ´prijaznim´fantom, ki te bodo hoteli speljat v drug hostel. Ker bodo rekli, da tvojega hostla kao ni ´vec, al pa ti bodo prijateljsko pomagali najt pot do njega, in v labirintu, se bos znasel v cisto drugem koncu te zgradbe, oni pa bodo pobasali provizijo.

Po teh opisih, me je malo minilo da bi sla tja spat. sem malce pobrskala po http://www.booking.com/ in nasla za kar ugodno ceno hotel s 4 zvezdicami. Kar je najbolje, da sem dobila zastonj nadrgadnjo sobe in pristala v dvoposteljni za ceno enoposteljne.... jupi!

No, Chunkging Mansions so mesanica vsega. Imas import-export trgovine, trgovince z mobiteli, indijske restavracije, nocne klube, hostle.... not mrgoli mesanica vseh moznih narodnosti. Imajo celo spletno stran. Vsekakor zanimiva stavba, v kateri baje poleg vseh komercialnih enot, zivi se 4000 stanovalcev. Chungking Mansions imajo tudi slab sloves, da se not nahajajo zadrogiranci, kriminalci, ilegalni priseljenci itd...

http://www.chungking-mansions.hk/index.html

in tole je pozvetek iz Wikipedije: http://en.wikipedia.org/wiki/Chungking_Mansions

Maja

Tropski ciklon signal 8

Sedim v hotelski sobi, in gledam filme .. in cakam, da se vreme izboljsa.#
Vceraj so napovedali tropski ciklon signal 1. To pomeni, da se ciklon nahaja nekje v okolici 800 km od Hong Konga.

Cim se ciklon pribliza HK, objavijo Signal 3 (kar imamo trenutno ze cel dan), in ko zadeve postanejo resnejse, napovejo signal 8.

Ko je napovedan signal 8, se ustavi zivljenje v HK. Zaprejo sole, javne institucije spustijo uradnike domov (le ti pa grejo baje ponavadi zurat, namesto da bi sli domov poskrbet za varnost), promet se ustavi. Vremenarji priporocajo, da ostanemo doma oz v zaprtih prostorih, zapremo in zaklenemo okna, preverimo vrata, spranje itd. No, tako zdaj cakamo, al bojo napovedali signal 8 ali ne.

No, ko napovejo signal 9, je veter se mocnejsi in 10 pomeni hurikan nad Hong Kongom.


Vam povem, da je bilo zadnje dni tu prav posteno vroce. Saj stopinje niso nic visje kot v Lj... borih 33 stopinj. Ampak ko to zmesas z 88-95% vlaznostjo, je pa hudic. Stopis na cesto, naredis nekaj korakov.... in ze razmisljas, da bi bilo fajn met kake druge hlace na sebi. Ali pa rezervno majco za preoblect. In hodis po cesti in vsake 5 metrov skocis v bliznjo trgovino na malce hlajenja.

Vceraj zvecer ob desetih, je bilo se vedno 30 stopinj. Vlaznost na visku, tako da komaj dihas.

No, danes sem imela ´zmenek`z Esther, prijateljico od Michelle... je odpovedala ravno zaradi ciklona. Upa, da se bo do ponedeljka ciklon umiril in potem mi bo razkazala nocno zivljenje:)

In za jutri sem imela v nacrtu ogled Macau, ki je kitajski Las Vegas.... ampak ker je to otocje 1 uro stran po vodi od Hong Konga, bo to verjetno odpadlo. Ker ko je napoved ciklona, se ustavijo seveda tudi vsi vodni taxiji...

Ja. takle mamo, ce se potepamo po Aziji v monsunskem obdobju:)

petek, 17. julij 2009

tropski ciklon na vidiku

Lep pozdrav iz Hong Konga.

sem slisala da imate vrocino. No. tule, je bilo ob 22h zvecer se vedno 30 stopinj, 70% vlaznost.
Res je vroce, ko se potikas po ulicah in uletavas v vsako tadrugo trgovino (ja, na sreco so odprte ob desetih zvecer) na dozo klime, nato pa spet 10 metrov po cesti....

VROCE!!!!

no, in potem sem na internetu pogledala kaj bo jutri, in napovedujejo tropski ciklon.

Zabavno, ni kaj.

Bulletin issued at 22:18 HKT 17/Jul/2009AT 10 P.M. AT THE HONG KONG OBSERVATORY THE AIR TEMPERATURE

WAS 30 DEGREES CELSIUS AND THE RELATIVE HUMIDITY 68 PER
CENT.

PLEASE BE REMINDED THAT:

THE TROPICAL CYCLONE SIGNAL NO. 1 WAS ISSUED AT 10:15 P.M.
THE VERY HOT WEATHER WARNING IS NOW IN FORCE. HOT WEATHER
MIGHT CAUSE ADVERSE HEALTH EFFECTS. MEMBERS OF THE PUBLIC
SHOULD TAKE CARE TO AVOID HEATSTROKE.

četrtek, 9. julij 2009

Nov nacrt

Lep pozdrav, se vedno iz Avstralije



sicer lahko recem, da sem bolje:) Itak sem trdoziva.



Ne vem, ali sem dala Avstraliji sploh priloznost, ker sem prisla sem s takimi negativnimi obcutki, ki te primejo ko se tri mesece potikas okoli. Po treh mesecih sem imela poln kufer mojega kovcka, istih cunj, hostlov, letalisc. Ja, clovek se mora tud od 'dopusta' odpocit.



Hvala vsem za vzpodbudne mejle in sporocila. Itak je bila to samo faza. Lahko bi tudi ne napisala nic, in pocakala, da me negativna faza mine in potem spet poslala na blog par lepih fotk in bi bili vsi spet fous. Ja. Ampak to ni fora. To je nekaj, kar vecina popotnikov ne pove. Da pridejo taki momenti, ali dnevi, ko si zazelis svoje rutine in vsakdana.



No, sem zvedela tudi da imam kao nek sindrom zasicenosti. Da pride obdobje, ko eno stvar ponavljas (recimo gledas muzeje, cerkve... al pa da se potepas po plazah)... in na koncu te cisto nic vec ne potegne.



Vceraj sem se vrnila iz ene avstralske farme. Konji, kure, krave, prostrana farma s kenguruji, ne dela telefonski singal. Voda vre v litozelenznih posodah na ognjem, ki deluje 24/7. In tam je bilo koncno spet lepo. Morda zato, ker je bilo tako drugace. Mogoce zato, ker narava in tisina, ki te obdaja (no, ni tisina, ker slisis ptice pet, in kure kokodakat, in kenguruji tud spouscajo neke glasove) delujeta nekoliko pomirjujoce. In cas se kar ustavi. Na farmi se sicer ves cas nekaj dogaja, ampak farma si zasluzi poseben post.





No, jaz sem se pred farmo sprasevala, kaj naj nardim s tem potovanjem. Vedela sem samo, da domov se nocem, ker me bo ta faza minila. Avstralija me nekako ni potegnila (zal, ceprav je lepa dezela) in sem prestavila par letov in grem v torek naprej v Hong Kong. Imam sicer plan za naprej in po trenutnem navdihu, sem si zazelela taprave historical destinacije (ne tako kot v avstraliji, kjer je hostorical vse kar ima 100 let).


Sem se zelo sprasevala al s tem dajem vtis sebi in drugim, da sem mevza? razvajena? pol sem si pa rekla, da je itak moje potovanje. Da je moj dnar in moj cas... in ce hocem jaz it se mal v ta pravi historical kraj in se imet fino na enem mestu, potem bo to pac nekje v Evropi.... sem kolebala med Rimom in Barcelono... in se odlocila, da bom se mal nadgradila spanscino in potem je padla Barcelona:)



Ampak v Indijo koromandijo se vedno grem, ker tam me caka baje najhujsu kulturni sok:)



Maja

sobota, 4. julij 2009

Ko se ti na pol poti zastrika


Takle mamo je rekel Zrnec enkrat v neki oddaji..


Ampak me je izraz zabaval.


Takle mamo, je rekla Maja, ki se ze zadnjih 10 dni sprasuje kaj je narobe.

Na Fijiju sem se imela odlicno, odkar sem pa prisla v Avstralijo pa se ne znajdem lih najbolje. Prvic se mi je zgodilo, da se mi ne da iskat nove druzbe. Ne da se mi zacet pogovora z neznanci in se pogovarjat o tem, kam kdo potuje, koliko casa potuje, kje je bil in kam gre.


Ne da se mi gledat znamenitosti. Ja, grozna sem.

Ampak po Fijiju lahko recem, da me tud plaze ne zanimajo vec. Mesta v Avstraliji so si zelo podobna, lepo urejena, cista, z priblizno podobnim aranzmajem. Ah. Tako da me cisto nic vec ne impresionira. KAJ ZA VRAGA JE NAROBE Z MANO???



Vam povem tule v Avstraliji so prav hecni. Vsaka stavba, ki ima nekaj vec kot 100 let, dobi nalepko ´historic´in potem je cel cirkus okol tega kako je stavba super stara in znamenita. Mogoce sem samo prevec razvajena od Evrope? Kjer historic dejansko pomeni stoletja zgodovine in to ni samo ena stavba, ki se sramezljivo skriva med steklenimi neboticniki.


V Argentini sem spoznala enega takega popotnika mojih let. Spoznala sva se preko enga sosolca v Buenos Airesu, in potem po nakljucju oba pristala na istem busu proti Mendozi, Sem bila kar vesela, da bom imela druzbo. No, se je izkazalo, da je bil James sit vseh popotovanj (je ze pri 25tih naredil vecmesecno potovanje po svetu) in da se mu je zdelo brezveze iskat nove znance. No, jaz sem bila takrat se polna prvih vtisov velikega potovanja in novih obrazov, in se mi je zdel fant malce zamorjen. Nisem cisto razumela kaj mu je. Ha. Pa sem danes cisto na istem.



Danes je tocno 3 mesece mojega potovanja.


To pomeni 90 dni (okvirno) potepanja.

90 dni zivljenja v enem kovcku.



  • 1 par novih kavbolk (dvojne so se mi pa ze strgale)

  • 5 parov novih cevljev (vstete japanke, dvojne superge, eni navadni cevlji, ki so ostali na Fijiju po pomoti, eni lepsi sandali (ki se niso doziveli premiere).

  • en nov gsm aparat (slovenska Nokia me je pustila na cedilu po manj kot enem letu uporabe!!!)

  • 6 tednov ucenja spanscine

  • 10 letalskih poletov

  • 5 busov, 3 x vlak (do danes)

  • 4 x ladjica (na Fijiju seveda)

  • 8 hostlov & hotelov ( o katerih mislim enkrat narest posebno porocilo)

  • ena garsonjera

  • nekaj izkusenj z spanjem pri prijateljih, znancih oz nakljucnih ljudeh preko interneta

  • ne vem koliko razlicnih obrokov hrane... no, vam povem, da jem trikrat na dan v povprecju, tako da si zracunajte

  • nisem stela, ampak mislim da sem ze presegla 1000+ fotografij na svojem digitalcu

  • 50+ novih ´prijateljev´. Delam namrec spisek. Ampak v to niso vsteti se vsi ostali ljudje, ki sem jih bezno spoznala in se malce pogovarjala....

Pa smo sele na polovici poti.


No, in tako se zadnje dni nekaj smilim sama sebi in se sprasujem, kaj naj naredim.


Napisala sem si nekaj ugotovitev o sebi, o katerih boste slisali v (upam da bo nekoc ugledala luc sveta) knjigi. Vam namignem samo, kdor si zeli bit na samotnem otoku s palmo in kokosom... naj dvakrat premisli.


in NE! Nisem vrgla puske v koruzo in ne bom se prisla domov:)


Sem se pogovorila sama s sabo, in na sreco lahko predebatirala svoj brainstorming z eno frendico, ki me je ravno ob pravem casu pokontaktirala po skypu. Imam nov plan. JUHU!


ja, boste ze zvedl no!!


Maja











četrtek, 2. julij 2009

Fiji - real life za turkizno zaveso

Zgodb iz Fijija imam se kar nekaj na zalogi, ampak o tem kasneje...

Bom pa napisala 20 stvari, ki sem jih opazila ali slisala o Fijiju, ki se ti vtisnejo v spomin.

1. Fiji sestavlja cca 333 otokov, od tega je 106 poseljenih, ostali pa so za image
2. Imajo militaristicno oblast in novih volitev ne bo se vse do leta 2012....
3. na Zahodnih otokih pravijo, da jih politika ne zanima, vazno da pridejo turisti.
4. Rugby je sport numero uno... sicer Fiji rugby tim ni ravno najbolj v formi, kar sem na lastne oci videla na rugby tekmi proto Novi Zelandiji... AMPAK stadion je bil kr poln
5. sofer kombija John, ki vozi na enega od otokov zasluzi 100 Fiji dolarjev na teden,. bruto. Drzava mu pobere 12 % davka. Zdravstvenega zavarovanja nima, doma ima vrt, in ko ima prazen kombi, pobere stoparje (ki ni nujno da ravno stopajo.. lahko da cakajo na bus, ampak John ustavi, vprasa ce jih pelje, poem se kako minuto pogajajo (govorimo seveda o tujcih... za domacine je cena 50 centov), in ... no John nalozi ´deset ljudi v kombi za 10p dolarjev in majhen 15 minutni ovinek na poti... njemu to pomeni 10% vec tedenskega prihodka, ampak to je vse ´tajno´
6. na Fijiju za turiste ni nic odvec. Potrebujes taksi? drug hotel? trgovino? rum? telefonsko karico? ti prestavimo let in odpovemo tvoje nadaljne projekte, samo ce ostanes tu:)
vse ti uredijo. Vsi turisticni delavci imajo nekje prijatelje v drugem resortu, vse je ena mala mafija... vmes si potalajo provizijo, nisem ugotovila kdo tocno jo placa. Cene za turiste so itak navite (glede na to, kolk zaracunajo za taksi prevoz v Nadiju za 5 minut voznje), ampak se vedno v mejah normale.
7. Fijijci so prijazni. In to resnicno. Ves cas se smejijo, in skrbijo da ti je udobno. In kar je ful zanimivo... vsi si zapomnijo tvoje ime in te ves cas klicejo po imenu. Tako naredjo res vtis domacnosti. Ne vem kako je v fancy resortih, kjer en Bure (vila) stane 400 Fiji dolarjev na noc... tam je namrec turisticnim delavcem prepovedano se druzit s turisti.
8. Alkohol zna bit problem. Sploh na malih otokih, kjer se nic ne dogaja. Sem videla na lastne oci, kako se lahko cel dan (no, bilo je slabo vreme tri dni zapored in niso mogli izvest nobenega izleta) nalivajo z rumom in pivom...
9. Fiji time... to je izraz, da ne kompliciraj in ne paniciraj, ti turist iz Evrope ali Amerike, ker se bo vse uredilo. Mogoce ne to minuto, ampak v doglednem casu:). Fiji time pomeni, da ce smo zmenjeni, da bomo sli cez pet minut, bomo sli v naslednjih 15-20 minutah... ampak nic ne bomo zamudili.
10. Fiji organizacija je tud posebna. Je organizirano vse in nic hkrati. Na enih otokih (fancy resprtih) imajo organizirano vse po dolocenih planih. Na drugih (Mana), je vse bolj po domace... sploh ce organizacijo prevzame Bosco...takrat so stvari kr zgodijo. Gremo ribarit, na rugby tekmo, se ga zapit v eno sobo (ko dezuje tri dni zapored), trikrat prestavimo catsaway izlet, ker je slabo vreme... organizira island night z plesalci, ker pac ni drugega v planu.
11. Fiji je ekonomsko bolj na psu. Turisti sicer prinesejo denar, ampak delavci ne zasluzijo dovolj. Vsi gojijo doma zelenjavo in par kur, da imajo za sproti.
12. Sole v vaseh se delno financirajo iz drzavnega denarja, delno pa dobijo donacije od kakih dobrih ljudi in vsake toliko od turistov, ki radevolje prispevajo 10 dolarjev.. za nas bagatela, za njih pa lepa vsota.
13. Najbolj pogosta beseda na Fijiju je BULA. V bistvu je to pozdrav (Zivjo), zahvala (ceprav uradna beseda za hvala je ´vinaka´) in vse ostalo. Preberes v vodicih, da bos imel te besede na koncu ze poln kufer. Dobesedno. Imajo prav. Na koncu o Bula ze sanjas, saj jo uporabijo tocno v vsakem stavku, mogoce celo vec kot enkrat.
14. Nacionalna pijaca vase in nase mladosti je (poleg Fiji Bitter piva) je ´kava´. Kava je ´zvarek´ iz ene rastline, ki rahlo zadane. V resnici je to takale motna brozga, ki jo zmesajo v posebni leseni posodi (ima ime, ampak sem pozabila) z vodo. V posebno nogavico zmecejo posusen prah te rastline, in potem to vrzejo v vodo in mesajo, in ozemajo in mesajo in ozemajo. Po ene pol ure ozemanja nogavice, je kava nared. Ampak za popit kavo, je potrebna spet posebna kulturna procedura. Vsi obiskovalci se usedejo v krog, na celu je poglavar, potem dolocijo se posebnega gosta (ki dobi prvi svojo skodelico). Potem naredijo poseben obred, v katerem se zahvalijo za vse in nato glavni raznesevalec ´kave´hodi od gosta do gosta in nosi polno skodelico in vraca prazno in gre po novo porcijo. Ko prides na vrsto, moras ploskniti z rokama in reci Bula. Spijes svojo porcijo do dna in vsi ostali trikrat plosknejo in recejo `Mada`, kar pomeni `prazen´. Glavni ´natakar vzame skodelico in jo spet napolni za naslednega gosta. Ker je to poseben kulturni dogodek, ne smes ne vstat, ne it na wc, in nujno moras do dna spit svojo kavo. Ki je by the way izjemno zanic:(



To so bili vtisi iz Fijija, ko pogledas za zaveso palm in kokosa:)

reporterka Maja

torek, 23. junij 2009

FIJI TV


No, nekateri srecnezi ste nekaj dni prejemalo brezplacno Fiji TV novice, direkt vroce izpod palm...
Tule posiljam povzetek in najbolj zabavne povratne komentarje:)

in tokrat vse skupaj v besedi in SLIKI!!




12.6.2009





Novice na Fiji Tv: rugby tekma na plazi, tesna zmaga levih. Na otoku posebna gostja, filmska mojstrica licenja. Prebivalci otoka prevzeli plemenske navade in porabili celotno zalogo palmovih listov za kostume. Vreme Klasika. V kolikor ne zelite vec prejemati novic, posljite odjavni sms na ta telefon. Upamo seveda, da se to ne bo zgodilo. Uredniski team Fiji TV.



















13.6.2009


Dnevne novice na Fiji TV: jesensko dezevje zajelo celo drzavo. otok Robinzon dozivel naval novih migrantov. Odkriti novi pevski talenti. Bodoca filmska zvezda iz Bostona na skrivnem dopustu na otoku. Polinezijski plesalci skoraz zazgali otok ob plesu ognja. Ce se vreme ne umiri, lahko pricakujemo poplave. Zvezde na nebu strajkajo.Ostanite se naprej z nami. Vas Fiji TV team.







Komentar ene od poslusalk: Majci, kaksne substance vi konzumirate poleg snemanja in porocanja??? : mate kak prenos v zivo??







14.6.2009


Dnevne novice na Fiji TV: Fijijci skoraj zaceli s peticijo za selitev v Slovenijo, ker je vreme lepse kot tu. Sonce v popoldnevu ustavilo peticijo, Fijijci srecni. Slovenka zmagala v tekmovanju z rakci na pesku. Nocni bush walk preziveli vsi vpleteni. Jutri se novinarska ekipa seli na nov otok. Ostanite se naprej z nami. Vas Fiji Team TV.








Komentar ene od poslusalk: Bravo Fiji Team. V Slo se sponzorji kar cufajo, kdo bi bil ekskluzivni sponzor Slovenke, ki tekmuje v hitrostnem dirkanju z rakc po plazi. Trenutno najbolje kaze telekomu. . Ja brezveze da je zopet sonce. Pa tako malo je manjkalo, da bi lahko oblekla budnico in dazupasende hlace:) (to je komentar sopotnice, ki me je spremlajal na hladne ledenike... jaz sem kupila bundo in hlace, da me ne bo zeblo, he he)






15.6.2009

Dnevne novice na Fiji TV: vreme odlicno. Bosco, lokalni posebnez poskrbel za zanimivo popoldne. Zal je to vse za danes. Glavna novinarka zgubljena v vrtincu angleskih pivskih pesmic z anglesko mladino. Vec jutri. Fiji time nam prihaja v kri. Ostanite se naprej z nami. Vas Fiji Team TV.




16.6.2009


Najprej opravicilo za rahlo zamudo novic. Fiji time. Vreme odlicno. Raziskovalna ekipa danes obiskala tri otoke in snorkling laguno. Na Castaway otoku zaman cakali Toma Hanska. Bivsi kapetan jahte Toma cruisa zdaj naokol prevaza milijonarja, ki je obogatel z logistiko. Odkrita najlepsa plaza na jugozahodnih otockih. In se nepotrjene govorice - lastniki Fiji Tv baje prodajajo firmo. isce se kupec. Licitacija bo to nedeljo. Ostanite se naprej z nami. Vas Fiji Team TV.




komentar enega od poslusalcev:

Hvala Fiji teamu za izcrpne novice, ki so bile zelo zanimmive! Upam, da ste lepote tudi pofotkali?! drugace je rtvslo zainteresirana za odkup tako odlicne porocevalske ekipe! javite kdaj se bo licitacija odvijala, da bomo lahka ponudili najboljso ceno.




17.6.2009


Dnevne novice na Fiji Tv - vreme klasika. Novinarji danes merili dolzino minute na plazi. Jutri sledi spremljanje rugby tekme Fiji - New Zealand. Pa se novica dneva - odpiramo licitacijo za Fiji Tv, ker je ideja o prodaji vzbudila veliko zanimanje v Evropi. Zbiramo torej kupca. Posljite svojo ponudbo, zmagala bo najbolj kreativna ponudba in ne kdo da vec!. Bodoci lastnik se naj preseli na Fiji. Ostanite se naprej z nami. Vas Fiji Team TV.




18.6.2009


Dnevne novice na Fiji Tv - vreme oblacno. Novinarji danes sli na voznjo do tekme rugby med Fijijci in New Zealand black ass. Fijijci popusili na celi crti. 17 proti 46. Navijaska ekipa osvajala z naglavnim okrasjem i zastavo. smo bili po zaresni Fiji Tv v porocilih. Smo zvezde v Nandiju. Pot nazaj bila po razburkanem nocnem morju, ampak captain Sam raztura. Licitacija se nadaljuje! Posljite svoje ponudbe! Za zdaj vodi ponudba zaboj piva. Kje je vasa kreativnosti??


komentar ene od poslusalk:
skoda za rugby. Mi se kuhamo, jutr bo 33, v sobot pa 15 - noro. Ne morem verjet, da je gajba piva najboljs ponudba....


19.6.2009
Dnevne novice na Fiji Tv - vreme dezevno drugi dan zapored. Novinarji strajkajo do naslednjega soncnega dneva. Licitacija se nadaljuje, posljite ponudbe. Jutri posljemo listo predlogov, glasovali boste vi!




20.6.2009
Dober dan vam zeli Fiji TV. Novinarji se vedno na strajku. Vreme zaenkdrek. Hvala mednarodnemu dopissniku za vremensko napoved. Posiljamo seznam predlogov za licitacijo. Posljite svoje glasove za dva najbolj odbita predloga. Jutri javimo kdo je zmagal za pravico do odkup Fiji Tv. Predlogi so ostevilceni:

1. Gajba piva
2. 300 eur
3. psihoterapija s coachingom
4. domace kosilo s strudlom
5. en velik in en mali deznik, Fuji film, Tv limonada in pregibna slamca
6. en teden zastonj gumenjak, ki rahlo pusca


Veselimo se vasih glasov!!!


21.6.2009

Dober dan vam zeli Fiji Tv. Novinarji se vedno na strajku, ker so se razvadili. vreme sicer bolje, ker smo plesali ples za sonce. Pot na glavni otok vzbudila naval adrenalina v majhni leseni ladjici po razburkanem morju. Na licitaciji izenaceno vodita predloga 5 in 6. Nekateri se niste glasovali, casa imate se 5 ur. Cena sms je tolk kot je redna cena vasega mobilnega operaterja. Vas Fiji TV!

(komentar enega od poslusalcev)

Skoda da Fiji Tv koncuje oddajanje.S TOP. mi bi se KLICAJSTOP. pri nas aljaska radio: STOP. 15 stopinj STOP se veselimo TV kenguru STOP


22.6.2009
Dober dan vam zeli Fiji Tv. javljamo rezultate licitacije. Ker nismo prejeli dodatnih glasov, sta predloga 5 injn 6 izenacena. Nas predlog je, da lastnika predlogov prevzameta skupno lastnistvo Fiji TV. Lastnik predloga st 5. ima izkusnje v medijih plus managerske izkusnje. Lastnica predloga stevilka 6 ima v sebi raziskovalni duh, zeljo po potovanjih, interes za alternativno medicino in obredih, in dovolj energije za vse norosti na Fijiju. Plus gumenjak vam bo prav prisel. Prosim ce sporocita, ce sta za to idejo. Vas Fiji TV.
23.6.2009
Dober dan vam zeli Fiji TV. Zadnje javljanje od stare ekipe. Fiji TV uspesno prodan novima lastnikoma. Stara ekipa je ze na Novi zelandiji, jutri potuje naprej v Avstralijo. Zaradi dobre gledanosti dobili ponudbo da nadaljujemo kariero na Kenguru TV. Se vam javimo, ko raziscemo teren. lepo vas pozdravlja!!! Vas FIJI TV!






FIJI - prvi vtis


sonce

kristalno cisto in turkizno morje

beli pesek

nori soncni zahodi

palme

kokos

mir

nic stresa


ponedeljek, 8. junij 2009

Lepi Dasa v Cilu

No, seveda ne dobesedno.

Sem pa do sedaj videla, da so povsod parodije na lokalne mafijce iz juga...

v Cilu na primer imajo svoje priseljence, o katerih imajo kaj za povedat... to so za njih peruanci in bolivijci, ki pridejo v Cile delat za boljsi jutri.

tukaj pa parodija na moske in zenske http://www.youtube.com/watch?v=sjZjCfPTUUA

Chile

v Cilu sem bila vsega skupaj samo 4 dni, tako da zal ne morem nic pametnega napisati o tej dezeli. Bila sem v Santiagu, ki ima svojih 5.6 mio prebivalcev. Mesto na prvi pogled deluje precej bolj kaoticno, nemirno, in precej manj urbano kot na primer Buenos Aires...

in prva stvar ki jo dozivis ko se pripeljes preko Andov dol v dolino.... smog. Oblak rjavkaste barve se razprostira ne samo nad mestom, ampak tudi nekaj kilometrov naokoli. Domacini pravijo, da se gore vidijo sele po kakem dezevnem dnevu, ko se vse skupaj malce razprsi.
Stanovala sem pri Nelsonu, ki sem ga spoznala preko www.couchsurfing.com, innjegovi mami. Mama ima 50 let in je razlagala, da ko je bila se majhna, se je vedno zazrla v okoliske gore ko se je zbudila... no, zadnjih nekaj let to ni vec mogoce.

V 4 dneh sem izvedela se ene par zanimivosti. v Cilu so imeli tudi militarni rezim, ki je bil dosti bolj strog kot v Argentini. Se danes ima policija navado, da se znese nad protestniki (kot sem videla, se protesti in demonstracije odvijajo kar dnevno) in spusti solzivce nad gruco ljudi. Sem bila prica eni taki bombi, in sem jo hitro pobrisala stran. Ampak kot je rekla Anita, mama od Nelsona, je to cist normalen pojav in ljudje se ravno ne razburjajo. V casu militarnega rezima pa so imeli take lekcije kar na dnevnem redu. Prav tako je bilo prepovedano it cez en most takrat, in ce si se slucajno spozabil, so te kar postrelili. Dobesedno.


No, ker me je Buenos Aires cisto razvadil, sem v Santiagu pogresala recimo cokolade, pa medialune, pa dulce de leche. Imajo sicer zanimiv lokalni transport - avtobusi za 400 pesosov na voznjo, potem pa se collectivo... taksi, ki sprejme do 4 osebe hkrati in vozi po ustaljenih spurah za 450 pesosov. Moras se usest v taprav collectivo in tocno povedat vozniku kdaj naj ti ustavi avto.
Obstaja se metro, katerega nisem preizkusila, ker je vedno polno zaseden, in seveda taxiji.

Imajo pa v Santiagu super sladoled in odlicno ribjo trznico z morskimi dobrotami, za katere sploh ne ves, da obstajajo, in seveda malo morje mini restavracij, ki poceni ali pa drago pecejo ribe in morske zivali. S kruhom pomazano!

In se ena zanimivost, ki je zal nisem slikala. Obstajajo kavarne, kjer ni sedezev. So stojisca, in v njih v glavnem moski. Strezejo namrec mlade punce, ki so vse oblecene v oprijete oblekce z mini krilom, in bistvo teh kavarn je, da se lahko gost kao pogovarja s lustno natakarco v mini krilu in dekolteju.


Slike iz moje 4 dnevne dogodivscine so pa tule>http://picasaweb.google.com/maja.k.murko/MendozaSantiago?authkey=Gv1sRgCM_5teXqwJLkdw#

pa lep dan

torek, 2. junij 2009

Santiago in nov music komad

no takole..

prispela v Cile.
pot je bila ovinkasta po Andih- najprej gor od Mendoze, potem po meji pa se dol po ovinkasti in zaviti cesti, kjer se mi je velikokrat zdelo, da je cesta tako ozka, da bomo kr padli dol po hribu....

, na Chilenski meji smo stali debelo uro. Ker imajo proceduro. Najprej dobis izhodni stempelj na argentinski strani, potem vhodni stempelj na cilenski... potem je treba nazaj na bus, se peljat 5 metrov, spet dol, vso prtljago ven, vsi potniki v vrsto, prtljaga cez rentgen... nato se rocna prtljaga cez rentgen. Cariniku, ki prelaga prtljago je treba dat neko napitnino, ker kljub temu, da je to njegov job, je fino dobit kak kovanec, a nede.

Nato se kak carinik vtakne se v dolocen kufer s sumljivo vsebino (na primer ne sme se cez mejo nest zivalskih izdelkov, pa seveda ostale krame (orozje pa to)). Po kaki uri prekladanja po carini, smo koncno sli nazaj na bus in v dolino.

It v dolino je tko se ene 5x hujse kot it dol proti Celovcu cez prelaz... sploh ce je to bus, in pred njim in za njim sami kamioni...ampak pokrajina je fantasticna.

no, zdaj sem v Santiagu. Spim pri enmu fantu, ki sem ga spoznala prek couchsurfinga.... in je prav zanimivo. Nelson igra v death metal bandu, ma pircinge in tatuje... ampak drugace prav zanimiv fant, ki ga zanima vse zivo... in se nor je na vso mogoco muziko!

tule en primerek iz njegove zbirke:
http://www.youtube.com/watch?v=Bp2UHWuf7UY

M

ponedeljek, 1. junij 2009

za dezjem VEDNO posije sonce:)

pokorno javljam, da se pocutim precej bolje.

In jaz vedno trobim, da za dezjem posije sonce!

No, moja Mendoza se je sprevrgla v cisto simpaticno dogodivscino. In kaj nje botrovalo? Ljudje, definitivno.

V soboto sem sla na izlet po vinarnah, in pocvekala z dvema parckoma. V nedeljo sem sla na izlet Alta Montanja... to je izlet po okoliskih Andih, kjer te vozijo po gorskih cestah, pristanes na 2800 metrov visine in pogledas od dalec Aconcaguo (najvisji vrh v Juzni Ameriki), pogledas mejo s Cilom in dobis skoraj mal visinske vrtoglavice (no, meni se je nekako zazdelo, da sem tezje premagovala tistih nekaj korakov v kvazi hrib, in ne vem tocno kaj mi je bilo... tako da se delam, da me je prijela visinska bolezen in imam krasen izgovor. V bistvu me pa daje pomankanje kondicije:(


Na tem izletu sem spoznala enga starega gospoda, Ralf... nemec, ki ze 30 let zivi v Kanadi. Gospod ima 67 let, odrasle otroke in zeno, ki podpira njegova potovanja (medtem ko ona se kr pridno dela).... no in sva predebatirala nemce, britance, pivo, vino, kadanske francoze, potovanja, sluzbe.... in se na koncu zapila z dvema litroma odlicnega Malbeca v eni gostilni...

no tko.. kot vidim sem itak cisto prevec ekstrovertirana. In taki kot smo mi, potrebujemo ljudi okoli sebe, pogovore in potem se nam zdi, da zares zivimo.

Jutri sledi konec Argentine po skoraj dveh mesecih. Premik v Cile:)

sobota, 30. maj 2009

La Renga

no, se en band iz Argentine

http://www.youtube.com/watch?v=PQ17zESzJNg

pravi rokerji:)

Kar se navadno ne govori... osamljenost na solo potovanju

Jao,! sem videla, da se nisem ze kar dolgo javila.

Je ze tako, da sem imela zadnje tedne kar pestro. Buenos Aires se je odvil do konca. Vmes sem skocila se na slapove Iguazu (post in fotke sledijo kmalu), nato sem sla v BA se na en poslovilni vecer od novih frendov in tega prekrasnega mesta.....

in potem sem sem usedla na bus proti Mendozi in sem zdaj tu.

No in po 7 tednih Buenos Airesa me je kar malce vrglo. Prvi obcutki osamljenosti na potovanju. Pravzaprav se ti obcutki mesajo z obcutki nostalgije za BA, za ljudmi....

Sem malce pocvekala z mojo frendico popotnico Alenko, ki tudi kar potuje sama, in se ima vedno fino. Ja, mesta so mesta, ampak mesta dobijo nove dimenzije, ko spoznas nove ljudi in dobis nove prijatelje. In potem ko gres naprej ali pa nazaj domov, je seveda tezko za popenit, ampak ostanejo ti krasni spomini. Na mesto in dogodke z novimi frendi.

Torej, osamljenost ko potujes sam.
Ja, seveda se pojavi. Pojavi se vsakic prve momente ali ure, ko prispes v nov kraj. Ne poznas nikogar. Vse kar ti je bilo v prejsnjem kraju familiarno, znano, domace... pogresas. Pogresas domacnost ljudi, s katerimi si delil lepe trenutke tam, od koder si ravno prisel.


Sama sem po naravi kar odprte sorte, extrovertirana po domace receno. Ampak tale Mendoza je cisto nasprotje BA-ja. Majhna (130.000 prebivalcev), nobenih visokih stavb, temne ulice.... pa se vceraj ko sem prisla, je dezevalo.

Nastanila sem se v hostlu, da bom ja spoznala nove ljudi. Ampak kot nalasc je trenutno v Mendozi nizka sezona, in moj hostel sameva. Nisem cisto sama, ampak napram Iguazuju (tam je bil hostel poln ljudi in sem takoj nasla druzbo), je tule prav hecno.

Torej ce se dotaknem te tematike, osamljenost na potovanju. Spoznala sem kar precej solo popotnikov. In vecinoma je z takimi najlazje navezat stike. So odprti do novih poznanstev, radi izmenjujejo izkusnje s potovanja, radi zurajo. In tako gre hitro. Ce nisi cisto za luno in prestrasen, lahko v istem dnevu ko prispes dobis nove frende (tudi ce so samo zacasne narave) in se imas lepo.

Tezje je z parcki, ki se drzijo nekako zase in sicer vljudno izmenjajo par besed al pa izkusenj, ampak to je to.

No, osamljenost se da seveda premagat tudi na druge nacine. Ljudi lahko spoznas na tecajih, izletih, seveda tudi v barih... ampak bari nikoli niso bili moj nacin spoznavanja drugih.

Moja trenutna izkusnja je seveda na splosno pozitivna. Tudi danes se pocutim bolje kot vceraj. Sem sla na turo vinarn tule okoli Mendoze. In malce pocvekala z ostalimi na busu. In vidim, da ne smem bit predolgo sama brez druzbe, ker potem postanem prevec nostalgicna.

Bom pa pogresala Buenos Aires...

torek, 19. maj 2009

Calle 13 - No hay nadie como tu

Za glasbeno izobrazbo vam ponujam skupino Calle 13 (Ulica 13) in njihov komad
No hay nadie como tu....

http://www.youtube.com/watch?v=RKkSBtF2Xcc

pojejo o vseh dogodkih in pripetljajih in kaj je narobe s tem svetom!

Ledeniki v Patagoniji

Linki na vse fotke http://picasaweb.google.com/maja.k.murko/ElCalafateMorenoGlacier?authkey=Gv1sRgCLWclofik_7jlAE#













Obstaja vic o Argentini. Ne vem ce sem ga ze napisala, ampak ga bom spet.

Bog je (tako pravijo Argentinci), ustvaril Argentino kot prvo od vseh dezel.


Ker je imel veliko idej, jo je opremil z vsem, kar mu je padlo na misel... gorami, jezeri, morjem, ledeniki, amazonskim gozdom z krasnimi slapovi, pampami, puscavo, tjulni, kiti, pingvini, konji, ovcami itd... in potem se je malce zamislil in si rekel, da ne bo fer do drugih dezel, tale stvaritev... in jim je podaril argentince... (vic sem slisala od argentinca, in njim je to smesno:))


No Patagonija je ena taka pokrajina na jugu Argentine, v provinci Santa Cruz. Ni cisto na koncu sveta, ampak je pa blizu. Lezi zelo na jugu Argentine, in je v bistvu ena taka stepa, kjer nic kaj prevec ne raste, ker ni pretirano veliko dezevja. Stepnato pokrajino obdajajo gore, ki zadrzijo skoraj vso vlago, in dez se v visavah spremeni v sneg zato so gore vecinoma zasnezene.







Patagonija pred leti ni bila ravno obljudena, ampak potem so odkrili ledenike in scasoma so zacele dol dret trume turistov. Ledenikov je vec, namesceni so pa med Andi in jezerom Argentino in se enim drugim jezerom. Najbolj popularen in oblegan (ker je najhitreje in najenostavneje za videt) je ledenik Perito Moreno. Imenuje se po raziskovalcu Fransicu Morenu, ki je v 19. stoletju raziskoval Patagonijo. Sicer je ironija ta, da gospod Moreno NI odkril ledenika in ce sem prav razumela, ga v svojem zivljenju tudi ni videl. Ledenik so imenivali po njem potem, ko so se s Cilom koncno dogovorili kje tocno tece meja in kátera drzava ima v lasti kateri del zemlje.

Ledenik sam je prav megasticen. Meri 30 km v dolzino, 60 metrov v visino se dviga nad vodo (cel z potopljenim delom pa meri 170 metrov), in se poveca vsak dan za 2 metra. Ker se ob jezeru tudi rusi priblizno isto hitrostjo, ostaja v naravnem balansu.







Ledenik se konca v Jezero Argentino, kjer lahko turisti opazujejo kako se ledenik topi in ledene plosce padajo v morje. Ledenik ima se fenomen, da ker tako hitro raste, se v tem jezeru vsake 3, 4 leta zadane ob polotok ob jezeru in nastane tak most... in poleti, vsake 3, 4 leta se ta most vehementno zrusi in to je najvecja atrakcija na sploh... nasledna zrusitev naj bi se zgodila 2010 al 2011.... ce zeli kdo planirat svoj dopust.





Ledenik se nahaja ene 80 km stran od mesta El Calafate, majhno zaspano mestece v nizki sezoni. Mesto samo zivi od turizma, ker pa je turizma vedno vec, se naseljujejo novi in novi ljudje in vlada ne folga z izgradnjo infrastrukture v praven tempu. Mestece samo nic posebnega, ima nesteto hotelov & hostlov, agencij ki organizirajo izlete na ledenike, restavracije ter nekaj trgovin s toplimi oblacili. V bistvu izven sezone nimas kaj pametnega za pocet, razen da gres na oranizirane izlete na ledenik ali pa v okoliske farme.


No, me smo preizkusile 2 izleta. Najbolj smesno je to, ker nikjer ne pise kaj ta izlet na ledenik predstavlja in zamislite si 3 mestne decve, ki se sprasujejo kolk je mrzlo, in kolk dolgo si izpostavljen naravi in ledeniku in kaj je treba oblect. Seveda v Buenos Airesu noben nic ne ve o tem, googlajo po internetu (kar lahko tudi same) in potem pametno povejo, da je dol FUL mraz in da je izlet na ledenik cela gorska ekspedicija kjer je fajn met dereze in 3 debele bunde.


Vam povem, da ni to nic res. Izlet na Moreno je simpl ko pasulj. Pobere te kombi ali bus pred hotelom okoli 9h, potem nadaljne pol ure pobira ostale potnike po drugih hotelih. Sledi voznja do ledenika, vmes se vsi avtobusi ustavijo v enem gozdu ob enem jezeru (wc stop), potem se enkrat na vhodu v nacionalni park. Vstopnina ponavadi (60 pesosov extra) ni vkljucena v organizirane izlete in se pobere na busu. Zakaj je temu tako ima enostavno razlago. Obstaja agencija, ki ti proda aranzma. Ta agencija potem najame drugo agencijo v El Calafate, ki organizira izlet. Ta druga agencija potem najame tretjo agencijo, ki organizira avtobus. In zato ker se oni med sabo ne znajo zmenit, al pa ne zelijo imet prevec kompliciranega racunovodstva, izvajajo sprotna placila potnikov. No, na busu ti prodajo se dodaten izlet (spet proti doplacilu), ki je absolutno obvezen = z ladjico po jezeru cisto do ledenikov. Extra strosek: 35 pesosov. Tu vodic niti ne pobere denarja, ampak te poslje direkt v pristanisce na kiosk s kartami.


Ampak se splaca... ladjica te popelje cisto v blizino ledenika, tako da imas enkraten razgled na ledene gore in na modrino, ki jo tvori led. Ja. led je naceloma bel oziroma prozoren, a ne. Ampak to samo v soncu. Ko se zoblaci (in to se kar pogosto), se svetloba v ledu zlomi v druge perspektive in led dobi krasno modrikasto barvo.... fenomenalno!!



No, po ladjici, ki traja eno uro, te bus odpelje do tocke z restavracijo in terasami za boljsi ogled ledenika. Cela pot po terasah se opravi v eni uri, lahko malce vec, ce imas moznost videti ledene plosce, ki se mecejo v jezero. V bistvu padajo v jezero kar vsake par minut. Me smo bile tam v argentinski jeseni, ko je zunaj ene 5 stopinj... ampak ledene plosce padajo non stop in seveda potem cakas in cakas na naslednjo, in hoces se poslikat... prav noro dozivetje:) No za zmrzenjene turiste je na voljo restavracija, in ob pol stirih se izlet konca z vrnitvijo v hotel.


Jaz sem naslednji dan obdelala se en mini izletek na bliznjo farmo in en hrib z dzipom. Je bilo kar zabavno, posebej ker sem imela dzip in soferja samo zase... ostali turisti na farmi so se raje posvetili ogledu strizenja ovac, mene pa so mikale gore in prostranost pokrajine.... Za zanimivost lahko povem se to, da bv Patagoniji ni ravno veliko prebivalcev. Ima nekje 240,000 prebivalcev, kar je 1 oseba na vsak kvadratni kilometer. Ampak nic zato... imajo namrec 10 x vec ovac...2,4 mio ovck se pase po pampah.... da ja ni dolgcas:)


NORO. Vam povem, ko si gor na hribu (1500 metrov visinske razlike), in gledas gore naokoli, jezero v dolini, in veter zavija okoli uses... nor obcutek. Mir, prostranost, veter, sneg.... hribi naokoli,.... svoboda. Pozabis da óbstajajo mesta, dzumbus, kariera, avtomobili... pozabis na vse. Zdaj malce razumem hribolazce. Kaj jih zene v gore.














petek, 15. maj 2009

cisto prava farma






v Urugvaju sem imela priloznost obiskat cisto pravo farmo. Cisto pravo zato, ker v Argentini obstaja malo morje farm, ki zivijo od turizma.. Agencije navlecejo avtobuse s turisti, farmerji malce pokazejo konje pa krave, dajo mal za jest in zaplesejo gaucho ples. Ampak to je vse umetno in zrezirano.


No, nas je Eduardo peljal na farmo v Urugvaju. Smo bili prica rojstnodnevni zurki, griljadi z jagnjetino, in potem so mene dal na konja in smo sli gnat krave v hlev:) dozivetje odlicno!

Uruguay 1 in 2



Vem, malce sem zanemarila blog.
Ampak vse z razlogom. Dobila sem obiske iz Slovenije, moje standardne sopotnice .....


Vmes sem bila v Urugvaju. Dvakrat.




Urugvaj je sosednja drzava od Argentine. Precej mahjna, v bistvu druga najmanjsa drzava v Latinski Ameriki. Meri 3.5 mio prebivalcev, od katerih dobra polovica zivi v glavnem mestu, Montevideu. ostalo se razpase po majhnih mestecih in vasicah.
Zgodovina Urugvaja je v bistvu kratka. Pred dobrimi 200 leti je podrocje Urugvaja pripadalo Argentini. Takrat so se spanci, britanci in portugalci kar naprej tepli za zemljo. v Argentinsko Brazilski vojni (500 dni vojne) so se Urugvajci (takrat se ne takoimenovani) odlocili potegniti svoj delez in so ustanovili svojo mini drzavico. To je bilo leta 1828, in 1830 so dobili svojo prvo ustavo.

Montevideo je prav zanimivo mesto. Predno sem sla prvic tja, so mi vsi govorili, da zgleda kot en predel v Buenos Airesu, samo manjse in veliko bolj mirno. Nas ucitelj nam je povedal se to, da je vecina prebivalstva v Urugavaju evropskega porekla, da pa se niso pocutili da pripadajo ne Argentini ne Braziliji in so zato sli na svoje.


No, prispela sem v Montevideo prvic na prvi maj, praznik dela. Zvecer smo prisli na avtobusno postajo iz Colonie (drugo miniaturno mestece), in tam me je pobral Eduardo (prijatelj od Maje R). Malce me je popeljal po mestu, ulice cisto prazne. Nikjer nobenega. kar malce strasljivo....

Moj hostel je bil lociran eno ulico stran od glavne avenije, 18 Julija, ampak tudi avenija je ob 9h zvecer delovala prav puscobno. Eduardo in njegova punca sta mi govorila, da je pac prvi maj, veliki praznik in da so vsi sli na kake izlete, na dezelo ali na morje. Peljali smo se po centru, potem pa se po rambli ob morju in nekaterih drugih predelih. Montevideo JE mirno mesto. Ni guzve. Ni dzumbusa, oz lahko bi rekla, da tudi ni utripa, kot ga premore Buenos Aires. Tudi ko sem se vrnila teden dni kasneje, so ulice ponoci s´cisto zapuscene, nikjer zive duse. Za namecek tudi luci na ulicah ne svetijo prav dobro in v centru mesta zgleda kot mesto duhov... stavbe so sicer lepe, ampak prenovil jih ze dolgo ni nihce. Ni denarja. Imajo pa denar za novo poslovno stavbo blizu zeleznice (isti arhitekt kot je dizajniral Jadro hotel v Dubaiu), in nesteto shopping mallov.


V Montevideu sicer pravijo, da kopirajo vse kar ima veze z BA... imajo enako pobarvane avtobuse, jejo medialune za zajtrk, imajo shopping centre (prav moderne), lepe hotele, poceni hostle, griljade in gore mesa v kuhinji na vsakem koraku, ampak se mi zdi, da zurajo pa ne prevec. Imajo nekaj, kar BA nima. Reko, ki je lepe modre barve, saj se nekje stika z morjem. Imajo plaze, in samo 2 uri do najblizjega poletnega letovisca Punta del Este.


Cenovno je Urugvaj rahlo cenejsi od Argentine. Njihovi pesosi (ja, kopirali tudi ime valute) so manj vredni od argentinskih in place so nizje. Kaki inzenirji in IT racunalnicarji imajo sicer kar dobre dohodke (za J ameriske standarde), ampak povprecna placa je pa baje tam okoli 200, 300 dolarjev na mesec. Kako zivijo? .. no, mislim da imajo predvsem manjse potrebe kot mi v Evropi.

Sicer se v trgovinah vse dobi, ampak tuje blagovne znamke so nepojmljivo drage, tehnicna roba prav tako... domaca roba je pa v mejah normale. Za denar dobis seveda vse, tudi najnovejsi Iphone.


Kar se hrane tice, kot sem ze rekla: meso, meso, meso. V vseh moznih oblikah, vsak del krave, ali pa prasicka... in seveda pravijo, da je njihovo meso boljse od argentinskega. Tekmujejo namrec tudi med sabo. Vino sem tudi probala.. Odlicno!


Skratka.. Montevideo naj bi bilo po nekaterih ocenah na internetu nabolj zazeljeno mesto za zivet v Latinski Ameriki. Ljudje so izredno prijazni, mesto je mirno. Moj vtis je tudi ta, da so sicer zeleli kopirati tudi drevesa na ulicah... ampak vse skupaj deluje precej bolj zalostno, predvsem v cdentru mesta. In mesto je precej bolj umazano kot Buenos Aires.

No toliko. Drugi izlet v Montevideo se je sprelevil v obisk cisto ta prave farme:)
o tem in kravah pa na drugem postu:)

ponedeljek, 4. maj 2009

panika al kuga? ma ne no!




No samo toliko, kako v Sloveniji zganjate paniko glede prasickov..


je prisel obisk iz nase dezele in prinesel s seboj maske in tamiflu.
tu pa tak mir glede tega ha ha.

sreda, 29. april 2009

Svinje, komarji in fuzbal feni

No, bom kratka.

Sem dobila nekaj vprasanj ce je tule ze panika v zvezi s svinjsko gripo.

Ni. Po radiju sicer obvescajo o primerih iz Mehike in ZDA, in pravijo da so pripravljeni. Vlada je za 5 dni prepovedala lete v in iz Mehike s ciljem da zasciti svoje drzavljane. Na letaliscih izvajajo preventivne ukrepe in preglede potnikov, ki prihajajo iz riskantnih obmocij.

Se pa Argentina ukvarja se z primeri dengue, pa protesti in pretepi po fuzbalskih tekmah.

ah ja... zabavscine tega tisocletja!

nedelja, 26. april 2009

Otros Aires

www.otrosaires.com


V cetrtek na enem tango veceru smo lahko v zivo uzivali skupino Otros Aires. Igrajo neo tango, in no... jaz sem se cist zacopala v njihovo muziko.

Tule eden izmed odlicnih komadov:

http://www.youtube.com/watch?v=CsPr_4CD1Us&feature=player_embedded


in jaz sem celo dobila podpis od glavnega pevca!!

Tango... spet

Danes vam bom napisala svoje ugotovitve tedna na temo Tango:

1. Muzika me je cisto obsedla

2. Ples kot tak tudi. Ampak zaenkrat bolj uzivam ko gledam druge.

3. Vsaka sola uci malce drugace. Ta teden sem sprobala 4 razlicne sole in se mi malce mesa od metod. Ceprav lahko recem da sedaj na zacetku, vsaka vaja prav pride in vsaka sola me je naucila kaj novega.

4. V plesne sole pride vedno ogromno ljudi, tako da se nas vedno uci po 50 -70 naenkrat. Kapo dol uciteljem ki obvladujejo to maso.

5. Najbolje jo odneses, ce dobis enga utrjenega soplesalca, ki ima morjeeeeeee potrpljenja da ti kaze korake in vse mozne finte. Danes sem imela to sreco. Se je ojunacil en stari gospod z 4 letno akademijo tanga za sabo.

6. Obstaja tudi Tango taxi dancers - podjetje, ki ti priskrbi soplesalca spremljevalca (ki ga lahko zamenjas po prvih 10 minutah ce ti ni vsec), ali pa privatne ure z strokovnim uciteljem. Tri seanse z ucitljem plus en vecer milonge stane okoli 200 eurov. Nisem se preverila al se splaca.

7. Kulturni centri ucijo tango zastonj. Drugje placas vstopnino (10-15 pesosov za vecer). Seveda obstajajo tudi sole, ki turistom veselo zaracunavajo 20 dolarjev na uro in zelijo biti nekaj posebnega.

8. Cevlji za zensko.... nujno morajo imet zaprto spico in mehek podplat, ter ojacano peto. Vecino casa je zenska na prstih, in moski dela toliko namigov z nogami (kdor je plesal tango ve kaj govorim) in za nas neizkusene pride tudi do tega, da ti soplesalec stopi na nogo (ja, to zato, ker ne naredis pravega koraka).

9. Vec o tangu http://en.wikipedia.org/wiki/Argentine_Tango

10. Plesejo ljudje vseh starosti. In vse sole in tango bari so polni. Vsak dan v tednu. Buenos Aires je res mesto tanga:)

11. zapoved: uciti, uciti uciti.... je rekel Tito. Sem slisala, da je dobil spet ulico v Ljubljani.

Lahko noc... jutri je spet nov dan za nove korake:)

četrtek, 23. april 2009

Los Fabulosos Cadillacs

Danes na poslusanje:
Los Fabulosos Cadillacs, eden izmed bendov iz Argentine, ki so nekoc celo dobili MTV nagrado:)

komad: El Matador

http://www.youtube.com/watch?v=uvbKMBbRQ_I&feature=related

korupcija, plasticne operacije, zdravstveni sistem in kako preziveti

No, vceraj smo malce sprasevali nasgea ucitelja v soli, kako je kaj zivljenje v Argentini.
A je dobra trenutna predsednica, kaksne so place, kako je urejen zdravstveni sistem, zakaj je v obtoku premalo kovancev (nujno potrebni za bus), itd.

Smo zvedeli kar zanimive reci.

Place so me na primer kar sokirale. Predvsem razlike v njih. Nekje povprecna placa je okoli 3000 pesosov, pri cemer natakar zasluzi 2000, hisnik 3500, ce si v privatni firmi lahko zasluzis tudi okoli 4000-5000 pesosov na bolj odgovornem delovnem mestu. Odvetnik 7000, inzenir okoli 6000-7500, zobozdravnik 7500. Zdravnik v javni bolnici: 3000 pesosov (!). Ampak opazka je bila, da zdravnik dela ´samo´6 ur na dan. Torej zdravnik v javni bolnici zasluzi manj kot hisnik....

Zdravstveni sistem je na slabem glasu. Sicer imajo odlicne zdravnike, ampak cel sistem je zanic. Ce gres v javno bolnico na pregled, lahko cakas 6 ur da prides na vrsto, tudi ce si tam z odprtim zlomom. Oprema v bolnicah je baje stara (baje pravim zato, ker se nisem bila na ogledih in upam da mi ne bo treba), ni nujno da imajo vedno ciste gaze in injekcije. Kot Argentinec imas pravico do zastonj zdravstveneg nege. Ampak ravno zato stvari niso ok. Denarja se ne natece dovolj in potem sistem ne deluje. Obstajajo privatne bolnice, ki funkcionirajo kot se spodobi, ampak stanejo baje lepe denarce. Podkupnine naredijo svoje v cakalnih vrstah.

Vseeno za zanimivost povem, da tu cveti biznis lepotnih operacij. Vsak 30-ti argentinec gre pod noz za lepsi izgled. Imeti umetne joske je tu statusni simbol, tako kot pri nas avto. V zadnjih letih jim cveti tudi turizem na ta racun, saj je veliko ceneje priti v Argentino, it v hotel, opravit vse mogoce ízboljsave´, se spilat turista in it nazaj (recimo v ZDA) ves lep. Tu baje ze najstnice traumirajo za umetnim oprsjem in jim starsi to dajo za darilo ko so stare 18 let (!!!)..

Davki: 21%. Kam gre ta denar? Politikom v zep, pravi nas ucitelj, pa se kdo drug tud.
Sola je brezplacna, ker imajo v ustavi zapisano, da ima vsak argentinec pravico do solanja.
Penzije so garantirane, ampak niso visoke. Ampak nihce pa ne spara se v kakem tretjem pokojninskem stebru.

Se ena zanimivost so tile njihovi kovanci v obtoku. Jih namrec primankuje in so zlata vredni. En kovacen za 1 peso, stane drzavo 1,5 pesosa za izdajo. Zato drzava podpira uporabo kreditnih kartic in pospesuje promocijo da lahko s kreditno kartico placas tudi cikgumije za 1 peso v trafiki. Kot veste iz prejsnih postov, se lahko z avtobusom peljes samo,c e imas kovance. In ker jih je tezko dobiti, jih lahko kupis. Ja, dobesedni kupis. Na zadnjih avtobusnih postajah (kjer so garaze), lahko kupis 90 pesosov v kovancih (torej ena velika vreca), za 100 pesosov papirnatega denarja. Seveda to ni legalno, ampak preganja pa tega nihce.
Kako so kovanci vredni prica tudi zgodba, da so na meji z Brazilijo zasegli 3 tovornjake, ki so svercali kovance v vrednosti 5 milijonov pesosov...

Ce pogledam po cestah, bi lahko rekla, da tu cveti trgovina. Prodaja se vse mogoce, in dejansko je v eni besedi povzeto: preziveti. To se predvsem vidi na ulicnih prodajalcih, ki dejansko prodajajo vse - od spodnjih gat, ocal, kulijev, torbic, nakita, kave, do stekerjev za elektriko. Kje dobijo robo? nocem niti vedet:)


Ja, je bilo kar zanimivo vceraj v soli. Smo zvedeli tudi, da trenutna predsednica ni bohvedkaj in da ima umetne joske in ustnice napolnjene s kolagenom. Ker to je tu bistveno :)

sreda, 22. april 2009

Kuzki in njihov wc na cestah



Originalen naslov tokratnega posta je v bistvu: Pazi, drek na cesti!



Pa se mi je zdelo malce prevec ogabno napisat ta naslov...


No, zgodba je sledeca. V Buenos Airesu je kar precej kuzatov. Lastniki so bojda lenobe in najemajo profesionalne sprehajalce psov, ki se imenujejo ´passaperros`. Za 120 pesosov na mesec (na psa) sprehajalec pobere kuzke po stanovanjih in jih pelje na vsakdanji sprehod in opravljanje naravnih potreb.

Na sliki recimo en izmed bolj podjetnih passaperrosov, mislim da sem nastela vsaj 7 kuzkov na vrvicah.

Naceloma imajo tu pravilo, da je treba za pasjimi drekci seveda pocistiti. Ampak kazni ni nobene, tako da tile sprehajalci naredijo samo pol svojega dela... sprehodijo pse, pocistijo pa ne.

In tako je treba zelo pazit kje stopis (poleg prej omenjenih lukenj in pocenih plocnikov), da je ne odneses z rjavim smredcim zmazkom na cevljih.


in zdej se bo Borut spet razburil:)

ps Borut je sanitarni inzenir, tko da vam bo malce jasno zakaj zganja svoje komentarje na vse kar je umazano:)


torek, 21. april 2009

Mesto duhov

Vas zanima mesto duhov? Imate radi pokopalisca?

Jaz sicer nisem ravno obozevalec pokopalisc, ampak tole je vredno ogleda.


Recoleta je zelo lep in bogat predel v Buenos Airesu.Ena od zanimivosti je tudi pokopalisce. Ce ste ze kdaj bili v Parizu na Pere Lachiaise, potem veste kako znajo bit pokopalisca celo zanimiva.

Recoleta je zadnje mesto za mnoge argentinske politike, znanstvenike, inzenirje in druge pomembneze. Zgrajeno je bilo leta 1822 in je mesto v malem. Sprehodis se lahko po ulicah in ogledujes grobnice, ki se kot vecmeterske hise vzpenjajo v nebo, Vsaka druzina ima potem ogromno napisov, in vecina grobnic je opremljena z spomeniki. V notranjosti lahko vidis prav zaresne krste. Na zalost so nekatere grobnice prav nemarno zapuscene, steklo je razbito, vrata rjavijo, pajcevina se bohoti naokoli.

Glavna zvezda Recolete je Eva Peron. Njen grob je najbolj obiskan in premore najvec svezih roz. Svec tu ne poznajo. Sicer bi si clovek misli, da ga bodo namestili kam na vidno mesto, ampak se skriva v ozadju med drugimi ozkimi hodniki. Da ga najdes, premore pokopalisce tudi zemljevid, ki ga za nekaj pesosov kupis na vhodu.

Posebnost tega pokopalisca so tudi mnoge macke, ki se podnevi soncijo na proceljih, proti koncu dneva pa fehtarijo za kak priboljsek od mnogih turistov.

Vec informacij: http://en.wikipedia.org/wiki/La_Recoleta_Cemetery